Xiaomi new logo 2021
źródło: Xiaomi

Xiaomi chce dołączyć do rewolucji w bateriach smartfonów

Producenci smartfonów niejednokrotnie stają przed dylematem, czy urządzenie ma być smuklejsze, czy mieć bardziej pojemny akumulator. Xiaomi chce jednak, by nie trzeba było wybierać i baterie smartfonów oferowały większą pojemność bez zmiany wielkości ogniw.

Xiaomi chwali się wynikami

Chiński producent pochwalił się postępami w swoich badaniach nad bateriami solid-state, czyli takimi, które nie mają płynnego elektrolitu. Chociaż wdrożenie tego pomysłu wymaga jeszcze czasu, to jednak osiągi prototypów Xiaomi wydają się obiecujące.

Xiaomi 13 - Xiaomi Surge

Nowe ogniwa oferują większą gęstość upakowania energii (1000 Wh/l), dzięki czemu baterie o tych samych rozmiarach mogą oferować większą pojemność. Producent podaje przykład swojego najnowszego flagowego smartfona – Xiaomi 13, który dzięki zastosowaniu nowej technologii mógłby mieć baterię o pojemności 6000 mAh, zamiast obecnych 4500 mAh, zachowując przy tym te same wymiary. Jak widać, wzrost pojemności może być naprawdę zauważalny i taka różnica w codziennym użytkowaniu byłaby z pewnością odczuwalna.

Ogniwa solid-state mają również inne plusy. Są na przykład mniej podatne na niskie temperatury niż standardowe akumulatory. W bateriach z płynnym elektrolitem płyn staje się znacznie gęstszy w niskich temperaturach, co obniża ich wydajność. W przypadku akumulatora solid-state funkcjonowanie w temperaturze -20 stopni Celsjusza byłoby według producenta o 20% wydajniejsze. Nowa generacja baterii ma cechować także zwiększona odporność na wewnętrzne zwarcia, takie jak te, które mogą wystąpić podczas upadku lub uderzenia.

HONOR również chce namieszać

Na początku tego tygodnia pojawiła się informacja o tym, że marka HONOR również może namieszać w świecie akumulatorów. Mowa tutaj o zupełnie nowym rodzaju baterii krzemowo-węglowej, która ma szansę zrewolucjonizować rynek. Mają one oferować prawie 13% większą gęstość energii niż obecne rozwiązania.

George Zhao, prezes HONOR, wyjaśnił, że obecnie poziom naładowania akumulatora nie może spaść poniżej 3,5 V, ponieważ wtedy jest już prawie pusta. Nowa bateria HONOR ma 240% więcej pojemności w tym samym czasie, co przekłada się na wynik 12,8% lepszy niż w przypadku baterii litowo-jonowych.