Xiaomi Pad 5 Pro 12.4 tablet
Xiaomi Pad 5 Pro 12.4 (źródło: Xiaomi)

Kupiłeś Xiaomi Pad 5? Możesz się pożegnać z aktualizacją do Androida 14

Kupując tablet, raczej nie spodziewamy się, że będzie on otrzymywał aktualizacje równie długo, jak flagowe smartfony. Pytanie tylko, czy dwa lata nowych wersji Androida to w sam raz, czy może trochę za mało?

Xiaomi Pad 5 nie dostanie Androida 14

Powyższa informacja nie jest szczególnie sensacyjna. Producent na żadnym etapie nie obiecywał, że Pad 5 dostanie więcej niż dwie duże aktualizacje systemu Android. I to mimo, że debiutujące w tym samym czasie smartfony Xiaomi 11T oraz 11 Lite NE 5G będą mogły pobrać nową wersję Androida 14.

Xiaomi Pad 5 Recenzja Xiaomi Smart Pen Tabletowo
Xiaomi Pad 5 i Xiaomi Smart Pen (fot. Konrad Pisula | Tabletowo.pl)

Wspomniany tablet zadebiutował w sierpniu 2021 roku. We wrześniu tego samego roku trafił do Europy. Mieliśmy okazję testować ten model. Informowaliśmy też o jego aktualizacji z nakładką systemową MIUI 13.

Sprzęt oryginalnie działał na Androidzie 11. Otrzymał więc dwie duże aktualizacje systemu i po prostu przychodzi na niego czas – kolejny Android nie trafi już na to urządzenie. Jednak nie oznacza to definitywnego końca wsparcia. Właściwie – wręcz przeciwnie.

Nadchodzi aktualizacja do MIUI 15

Xiaomi ma bardzo przyjemny zwyczaj opracowywania kolejnych wersji swojej nakładki systemowej, nie związując ich na sztywno z systemem Android. Oznacza to, że Pad 5 dostanie MIUI 15, mimo że na Androida 14 czekać już nie może.

To o tyle istotne, że cykl życia tabletów jest zdecydowanie dłuższy niż smartfonów. Po prostu korzystamy z nich mniej intensywnie, więc zużycie komponentów, w tym baterii, postępuje wyraźnie wolniej. Aż się prosi więc, żeby producenci wspierali takie urządzenia przez wiele lat.

Ogólnie rzecz biorąc, Xiaomi i tak nieźle sobie pod tym kątem radzi. Obiecuje 4 lata aktualizacji systemu operacyjnego dla wybranych smartfonów. Na tle najbardziej rozwiniętej konkurencji nie jest to rekordowy wynik, ale przynajmniej nie wlecze się w ogonku.