Xiaomi Mi Band 4 NFC coraz bliżej Polski. Musi jeszcze tylko przekroczyć granicę

Mimo że na rynku dostępny jest już Xiaomi Mi Band 5, wiele osób wciąż wybiera Xiaomi Mi Band 4, ponieważ jest tańszy (aktualnie kosztuje 119 złotych). Kolejną zachętą do nabycia starszego modelu jest obsługa płatności zbliżeniowych w Xiaomi Mi Band 4 NFC. Model ten jest dostępny w coraz większej liczbie krajów bardzo blisko Polski. Czyżbyśmy i my powinni się go spodziewać?

Już Xiaomi Mi Band 4 można płacić za zakupy, tylko niestety nie w sposób, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Aby bowiem skorzystać z tej opcji, należy wyświetlić specjalny kod QR na ekranie opaski – ten rodzaj płatności jest szalenie popularny w Chinach i chyba tylko tam, ponieważ w większości krajów wykorzystuje się do tego technologię zbliżeniową i moduł NFC.

Xiaomi Mi Band 4 NFC coraz bliżej Polski. Już niewiele brakuje

Niespodziewana premiera Xiaomi Mi Band 4 NFC w Rosji na początku czerwca 2020 roku była dla nas ogromną niespodzianką, ponieważ zaledwie kilka dni później w Chinach zadebiutował Xiaomi Mi Band 5.

Mimo że „czwórka” nie oferuje tyle funkcji, co „piątka”, to w wydaniu z modułem NFC może być znacznie ciekawszą propozycją, ponieważ dzięki współpracy Xiaomi i Mastercard można za pomocą Xiaomi Mi Band 4 NFC płacić za zakupy z wykorzystaniem technologii zbliżeniowej.

Xiaomi Mi Band 4 NFC Mastercard
Xiaomi Mi Band 4 NFC (źródło: Mastercard)

Szczerze mówiąc, wydawało mi się, że Xiaomi Mi Band 4 NFC (MGW4059RU) będzie dostępny wyłącznie w Rosji, a tymczasem okazuje się, że nie tylko. Opaska trafiła bowiem teraz do sprzedaży również na Ukrainie i Białorusi, a zatem krajów, z którymi dzielimy granicę.

Naprawdę więc niewiele brakuje, aby Xiaomi Mi Band 4 NFC pojawił się także w Polsce, przynajmniej pod względem geograficznym. Kiedy opaska zadebiutowała w Rosji, zapytałem polski oddział Xiaomi, czy możemy się jej spodziewać w kraju nad Wisłą i wówczas otrzymałem odpowiedź, że na razie nie ma takich planów.

Plany mają jednak to do siebie, że lubią się zmieniać, aczkolwiek kluczowe nie są same chęci producenta, tylko rozszerzenie współpracy z Mastercard o kolejny rynek, bowiem to właśnie (jedynie) karty wydane przez tę organizację można dodać do aplikacji Mi Fit i aktywować płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem NFC.

Jeśli Xiaomi Mi Band 4 NFC ostatecznie pojawi się w Polsce, to poważnie zastanowię się nad porzuceniem swojego Xiaomi Mi Band 5 i powrót do starszego modelu, bowiem funkcja płatności zbliżeniowych na pewno byłaby przeze mnie nagminnie wykorzystywana. Trzymam kciuki, aby tak się stało.