Popularny Xiaomi nie będzie już dostawał regularnych aktualizacji

W ostatnim czasie coraz więcej firm wydłuża okres wsparcia dla swoich urządzeń. Nie wszystkie mają jednak tyle szczęścia – większość wciąż traci wsparcie, pomimo że cały czas działa i może być używana bez większych niedogodności. Na listę modeli, które nie będą już otrzymywać regularnych aktualizacji, trafił kolejny popularny smartfon z oferty Xiaomi, ale jednocześnie producent o nim nie zapomina.

Xiaomi nie zapomina o swoich urządzeniach

Producent deklaruje, że robi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić ciągłe aktualizacje zabezpieczeń dla jego urządzeń marek Xiaomi, Redmi i POCO. Firma informuje, że zazwyczaj zapewnia poprawki zabezpieczeń dla swoich sprzętów co najmniej dwa lata od ich rynkowej premiery.

Jednocześnie producent podaje, że może udostępniać aktualizacje zabezpieczeń dla wybranych modeli przez trzy lata lub nawet więcej – zależy to od „rzeczywistych warunków”. Modelami, które mogą liczyć na tak długie wsparcie, są wprowadzone w ubiegłym tygodniu do Polski flagowe Xiaomi 12 i 12 Pro – urządzenia te otrzymają trzy aktualizacje Androida i mają zagwarantowane poprawki bezpieczeństwa przez cztery lata.

Na stronie trust.mi.com wymienione są wszystkie urządzenia, które osiągnęły status EOS (end-of-support), czyli nie są już oficjalnie wspierane. Producent wspomina jednak, że mimo wszystko mogą one otrzymać aktualizację, jeśli zostanie wykryta poważna luka w zabezpieczeniach. Podobną strategię stosuje Samsung – niejeden jego flagowiec dostał poprawki zabezpieczeń, chociaż wsparcie dla nich zostało już zakończone (tak było m.in. w przypadku Galaxy S7).

Koniec wsparcia dla Xiaomi Mi 9 SE

Na listę smartfonów, dla których zakończono już wsparcie, trafił właśnie Xiaomi Mi 9 SE. Model ten zadebiutował w Polsce w kwietniu 2019 roku, czyli już trzy lata temu, i cieszył się dużą popularności wśród klientów w kraju nad Wisłą, choć jego cena była tylko o 400 złotych niższa od ceny flagowego Mi 9. Z dostępnością tego ostatniego były jednak ogromne problemy, co popychało konsumentów do kupienia innego modelu – a Mi 9 SE był bardzo atrakcyjną propozycją.

Aktualnie na liście modeli, które nie są już (regularnie) wspierane, znajduje się 41 urządzeń marki Xiaomi i 29 smartfonów Redmi.

te smartfony Xiaomi Redmi nie są już wspierane nie będą dostawać aktualizacji EOS stan na 29.03.2022
źródło: Xiaomi