Chińczycy mogą rzucić wyzwanie Google Play. Powstaje nowa platforma

Xiaomi, Huawei, Oppo i Vivo łączą siły, aby stworzyć nową platformę dla programistów spoza Chin. Niewykluczone, że stanie się ona silną konkurencją dla Google Play.

Android to nie tylko Google Play

Oficjalny sklep Google z aplikacjami i grami może pochwalić się największą liczbą użytkowników w świecie Androida. Instalowany jest on na większości smartfonów i zapewnia dostęp do ogromnej bazy oprogramowania. Google Play zdominował rynek, zostawiając konkurencyjne rozwiązania w tyle, a także przynosząc firmie z Mountain View miliardy dolarów.

Owszem, Google Play cieszy się największą popularnością, ale na rynku nie brakuje dobrych i ciekawych alternatyw, często rozwijanych przez samych producentów smartfonów. Dotyczy to szczególnie chińskich firm, które w ten sposób zapewniają użytkownikom w Państwie Środka dostęp do aplikacji i innych treści – usługi Google są tam zakazane.

Warto wydawać aplikacje na Androida. Deweloperzy łącznie zarobili ponad 80 mld dolarów

Warto tutaj wspomnieć chociażby o AppGallery, czyli sklepie instalowanym na smartfonach Huawei. Nie mamy do czynienia z silnym przeciwnikiem dla Google Play, ale wkrótce może się to zmienić. Producent zamierza w niego zainwestować dużą kwotę, stworzyć lepsze warunki dla deweloperów oraz rozpoczął jego promocję poza Chinami.

Nowa platforma dla programistów

Jak informuje serwis Reuters, Xiaomi, Huawei, Oppo i Vivo będą rozwijać wspólną platformą Global Developer Service Alliance (GDSA). W założeniach ma ona zapewnić deweloperom możliwość jednoczesnego przesyłania aplikacji i gier do wszystkich sklepów należących do tych czterech firm.

Według analityków, GDSA ma pozwolić na rzucenie wyzwania Google Play. Programiści spoza Chin zyskają bowiem narzędzia, które zapewnią im wygodny dostęp do milionów potencjalnych klientów. Platforma ma początkowo obejmować dziewięć regionów, w tym Indie, Indonezję i Rosję.

Huawei daje pieniądze za skorzystanie z AppGallery

Źródła, na które powołuje się Reuters, twierdzą, że plany zakładały uruchomienie GDSA już w marcu tego roku. Nie jest jednak pewne, czy ze względu na epidemię koronawirusa uda się dotrzymać tego terminu.

Nicole Peng, wiceprezes w Canalys, zauważyła, że tworząc sojusz każda firma będzie chciała wykorzystać swoją silną pozycję w wybranych regionach. Xiaomi w Indiach, Vivo i Oppo w Azji Południowo-Wschodniej oraz Huawei w Europie. Wspólna platforma powinna również zwiększyć przychody ze sprzedaży oprogramowania u całej czwórki, a także pozytywnie wpłynąć na liczbę dostępnych aplikacji.

Chińscy producenci odmówili komentarza. Trzeba jednak przyznać, że zapowiada się całkiem interesująco – Google Play jak najbardziej przyda się silna konkurencja.

[Aktualizacja]

Od czasu, gdy pojawiły się pierwsze informacje o GDSA, Xiaomi wydało dotyczące swojego zaangażowania w projekt:

„Global Developer Service Alliance służy wyłącznie do jednoczesnego przesyłania aplikacji przez programistów do odpowiednich sklepów z aplikacjami Xiaomi, OPPO i Vivo. Nie ma w zamiarze konkurować tą usługą ze sklepem Google Play ”.

A zatem w tym gronie ostatecznie nawet nie ma firmy Huawei.

Polecamy również:

Testujemy nawigacje na Androida dostępne w Huawei AppGallery – co jeśli nie Google Maps?

 

źródło: Reuters