Xiaomi Mi 11 Ultra (fot. Tabletowo)

Kolejny flagowiec Xiaomi może mieć aparat o rekordowej rozdzielczości

Wieść niesie, że Xiaomi ma ochotę ponownie powalczyć na cyferki w przypadku głównego modułu aparatu. Myśleliście, że 108 Mpix to dużo? Kolejny, flagowy model chińskiego producenta może mieć matrycę o znacznie większej rozdzielczości.

Xiaomi lubi być pierwsze

Niewątpliwie Xiaomi lubi wyprzedzać konkurencję. Podobnie było w przypadku „rewolucyjnego” aparatu 108 Mpix. To właśnie Chińczycy jako pierwsi umieścili w komercyjnie dostępnym smartfonie moduł z sensorem o takiej rozdzielczości. Miało to miejsce w 2019 roku w modelu Xiaomi Mi Note 10. Smartfon został przyjęty bardzo ciepło, jednakże dość szybko okazało się, że zastosowanie tak dużej matrycy w połączeniu ze średniopółkowymi podzespołami nie jest idealnym rozwiązaniem.

smartfon Xiaomi Mi Note 10 smartphone fot. Tabletowo.pl
Xiaomi Mi Note 10, czyli pierwszy smartfon z aparatem o rozdzielczości 108 Mpix (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Później podobne matryce trafiły także do smartfonów takich marek, jak Samsung, realme czy też Motoroli (Lenovo). Zarówno producenci, jaki i sami użytkownicy dość szybko przekonali się, że to nie rozdzielczość jest parametrem decydującym o jakości wyprodukowanego zdjęcia. Tych czynników jest zdecydowanie więcej.

W kolejce smartfon z aparatem o rekordowej rozdzielczości

Pierwsze doniesienia na temat potencjalnego użycia 200 Mpix modułu w nadchodzących smartfonach Xiaomi pojawiły się już kilka miesięcy temu. Informacje te zdaje się potwierdzać uznany, wschodni leakster, który opublikował krótką wiadomość na temat nachodzącego, flagowego modelu od Xiaomi.

Weibo - Digital Chat Station - flagowiec Xiaomi 2022 - fot. Android Authority
źródło: Android Authority

Wedle wcześniejszych informacji, wspomniana matryca to Samsung S5KGND o wielkości 1/1,37″. Moduł ma obsługiwać dwie technologie – łączenia 4 oraz nawet 16 pikseli w jeden większy. Rozmiar piksela ma wynosić 1,28 μm.

Oprócz wspomnianego aparatu, użytkownicy mogą spodziewać się także zastosowania procesora nowej generacji autorstwa Qualcomma. Nie ma w tym żadnych zaskoczeń, gdyż w przypadku flagowych urządzeń producent zawsze decydował się na najnowsze dostępne rozwiązania. Według informacji przekazanych jakiś czas temu przez Evana Blassa, najnowszy chip ma zostać oparty o 4 nm proces litograficzny i uzupełni go nowy układ graficzny Adreno 730.

Kiedy potencjalna premiera flagowca Xiaomi z aparatem o rozdzielczości 200 Mpix?

Premiera najnowszego flagowego modelu od Xiaomi (najprawdopodobniej Mi 12) planowana jest na początek 2022 roku. Nie można jednak wykluczyć, że – podobnie jak to miało miejsce w przypadku 108 Mpix modułu – Chińczycy zdecydują się przetestować sesnor o rozdzielczości 200 Mpix w smartfonie wydanym na rynek wcześniej.

Czy nowa matryca znajdzie przełożenie na jeszcze lepszej jakości zdjęcia? Wydaje się, że zdecydowanie większe znaczenie ma dobrej jakości oprogramowanie, co pokazują chociażby najnowsze iPhone’y i Pixele od Google, które pomimo 12 Mpix matryc produkują znakomitej jakości zdjęcia niezależnie od warunków oświetleniowych.