(fot. Apple)

watchOS 7 beta już dla wszystkich, którzy chcą zadbać o czyste ręce i nie tylko

Apple udostępniło program publicznych testów watchOS 7. Oznacza to, że każdy użytkownik wspieranego Apple Watcha może już sprawdzić nową wersję systemu.

Monitorowanie mycia rąk i snu, a także inne nowości

watchOS 7 wprowadza zmiany w tarczach. Po pierwsze, dodaje nowe – np. chronograf z tachymetrem. Po drugie, gotowe, spersonalizowane tarcze można udostępnić innym użytkownikom, a także pobierzemy je z App Store i linków umieszczonych na stronach internetowych.

watchOS 7 – tarcza chronograf z tachymetrem (fot. Apple)

Nie, Apple nie dodało opcji wgrywania zewnętrznych tarcz stworzonych od podstaw – funkcja pobierania i wysyłania jest ograniczona do już wgranych tarcz, ale skonfigurowanych przez użytkownika (np. podstawowy wygląd, kolor, wybrane widżety). Po trzecie, twórcy aplikacji otrzymali możliwość tworzenia „kompilacji”, czyli widżetów ustawianych na tarczach.

Aktualizacja przynosi też długo wyczekiwaną funkcję, znaną już z konkurencyjnych smartwatchy. W końcu, właściciele Apple Watchy otrzymali możliwość śledzenia snu. Rano, po przebudzeniu się, można przejrzeć zgromadzone informacje w formie wykresów, zarówno z poziomu Apple Watcha, jak i aplikacji Zdrowie na iPhonie.

watchOS 7 beta
watchOS 7 – funkcja monitorowania snu (fot. Apple)

Kolejną większą zmianą jest funkcja monitorowania mycia rąk. Najpewniej została ona wprowadzona ze względu na panującą pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, aczkolwiek firma podkreśla, że prace nad nią ruszyły znacznie wcześniej, kilka lat temu. Za pomocą czujników ruchu, mikrofonu i uczenia maszynowego, Apple Watch automatycznie wykrywa moment, gdy użytkownik myje ręce. Wówczas zostaje aktywowane 20-sekundowe odliczanie czasu.

watchOS 7 to także nowe rodzaje treningów – taniec, funkcjonalny trening siłowy, trening core i „schłodzenie”. Wprowadzono jeszcze mapy dostosowane do rowerzystów, zmiany w aplikacji Hałas, Tłumacza Siri i inne drobniejsze usprawnienia.

watchOS 7 – jak zainstalować?

Na wstępie warto zaznaczyć, że po zainstalowaniu watchOS 7 beta nie mamy możliwości powrotu do starszej wersji systemu. W związku z tym, jeśli w testowym wydaniu oprogramowania znajdą się błędy, co jest wysoce prawdopodobne, będziemy musieli jakoś z nimi żyć. Nie zaleca się więc testowania systemu na głównym, używanym na co dzień urządzeniu. Ponadto, należy wiedzieć, że niezbędny jest iPhone z zainstalowanym iOS 14.

W celu dołączenia do programu testów, musimy przejść na stronę Apple Beta Software Program. Następnie z listy dostępnych systemów operacyjnych wybieramy watchOS. Pozostaje zalogować się na konto Apple ID, pobrać i zainstalować profil testowy, a następnie przeprowadzić proces aktualizacji z poziomu aplikacji Watch na iPhonie.

Firma z Cupertino już wcześniej udostępniła program publicznych beta testów w przypadku innych systemów operacyjnych – iOS 14 i iPadOS 14, a także macOS Big Sur.