Pierwsza publiczna beta macOS Big Sur dostępna dla wszystkich

Po wydaniu iOS 14 i iPadOS 14 w kanale publicznych testów, Apple udostępniło macOS Big Sur. Nową, wprowadzają dużo zmian wersję systemu dla Maków, może teraz sprawdzić każdy zainteresowany użytkownik.

Nie bez powodu nowy macOS otrzymał „Jedenastkę”

W ciągu ostatnich lat, duże wydania desktopowego systemu operacyjnego z Cupertino były oznaczone liczbą „10”. Każda aktualizacja podnosiła wyłącznie liczbę umieszczoną po kropce. Przykładowo, High Sierra – 10.13, Mojave – 10.14 i Catalina – 10.15. Natomiast wersja zaprezentowana podczas tegorocznej konferencji WWDC otrzymała oznaczenie „11”. Wynika to ze znaczących zmian, zarówno w interfejsie, jak i pod maską. Warto zaznaczyć, że mamy do czynienia z pierwszym macOS dostosowanym do obsługi autorskich procesorów ARM.

macOS Big Sur.
(fot. Apple)

Aktualizacja wprowadza zauważalnie zmieniony wygląd wielu elementów interfejsu – okna aplikacji, Centrum powiadomień, widżety i odświeżony dock. Całość prezentuje się nowocześniej, bardziej przejrzyście i widać wyraźną inspirację iPadOS.

W macOS Big Sur zmian doczekała się przeglądarka Safari. Odświeżono jej wygląd, dodano więcej opcji personalizacji (np. wybór tła ekranu startowego), poprawiono prywatność (np. informowanie o wykradzionych hasłach), a także wprowadzono szereg optymalizacji. Apple chwali się, że o 50% szybszym ładowaniem stron niż w Google Chrome, a także odczuwalnie mniejszym zużyciem energii niż w przypadku korzystania z Firefoksa i Chrome’a.

Aktualizacja zawiera jeszcze nową aplikację Wiadomości, wreszcie oferującą funkcjonalność znaną z iOS i iPadOS. Wbudowana wyszukiwarka ma zapewniać lepsze i bardziej przejrzyste wyniki. Użytkownicy w wybranych regionach otrzymają przeprojektowane Mapy Apple, pozwalające na chociażby łatwiejsze odkrywanie ciekawych miejsc. Oczywiście nie zabrakło mniejszych zmian, zarówno w systemie, jak i domyślnych aplikacjach.

macOS Big Sur – jak dołączyć do publicznych testów?

Wszyscy użytkownicy, zainteresowani sprawdzeniem nowości w nadchodzącej aktualizacji macOS, mogą już dołączyć do programu publicznych testów. W tym celu, należy przejść na stronę Apple Beta Software Program, zalogować się na konto Apple ID i wybrać macOS Big Sur. Teraz pozostaje postępować zgodnie wyświetloną z instrukcją.

Należy pamiętać, że wciąż mamy do czynienia z wczesną wersją systemu, która może zawierać błędy i sprawiać różne problemy podczas korzystania z oprogramowania. W związku z tym, nie zaleca się instalacji bety na głównym urządzeniu.