(fot. Apple)

iPadOS i iOS 13.1 wcześniej niż początkowo zakładaliśmy

Użytkownicy iPhone’ów i Apple Watchy mogą już pobrać najnowsze duże wydania systemów operacyjnych Apple – iOS 13 i watchOS 6. Co jednak z iPadOS?

Reklama

Apple zmienia datę premiery iPadOS

„Nowy system operacyjny” dla tabletów z logo nadgryzionego jabłka miał zostać udostępniony 30 września. Tak wskazywała data podana na oficjalnej stronie Apple. Firma Tima Cooka podjęła jednak decyzję o wprowadzeniu zmian w kalendarzu wydawniczym. Co ciekawe, zdecydowano się na przyśpieszenie premiery, a nie jej przełożenie.

Reklama

Jak podaje serwis The Verge, iPadOS będzie można pobrać w najbliższy wtorek, 24 września. Apple zdążyło już potwierdzić nową datę za pośrednictwem oficjalnej strony, która przedstawia najważniejsze nowości w nadchodzącej aktualizacji oprogramowania dla tabletów.

iPad z iPadOS w naszych rękach. Jak działa nowy system Apple dla tabletów?

Jeśli przyspieszenie wydania iPadOS nie wpłynie na stabilność i ogólną jakość, to jak najbardziej mamy do czynienia z dobrą wiadomością. Znacząco przebudowany iOS 13, który teraz na tabletach Apple zyskał nową nazwę, wprowadza bowiem szereg udoskonaleń.

Użytkownicy iPadOS mogą chociażby otworzyć wiele okien tej samej aplikacji, rozmieszać widżety i ikonki aplikacji na nowym ekranie głównym, a także wykorzystać iPada jako dodatkowy ekran dla komputera Mac. Usprawnienia wprowadzono również w opcjach pracy z tekstem, używaniu fizycznej klawiatury oraz w aplikacji Pliki, która pozwala wreszcie na wygodną pracę ze zdjęciami z pominięciem rolki aparatu.

Nie będziemy długo czekać na iOS 13.1

Pierwsza większa aktualizacja do świeżo wydanego iOS 13 również pojawi się wcześniej. Właściciele iPhone’ów, zamiast czekać do 30 września, będą mogli pobrać iOS 13.1 już 24 września.

iOS 13.1 przynosi kilka funkcji, które nie trafiły do stabilnego wydania „Trzynastki”. Wśród tych najważniejszych znajdują się automatyczne akcje skrótów Siri, możliwość udostępniania ETA w Mapach Apple i separacja danych dla urządzeń korporacyjnych. Ponadto, należy oczekiwać mniejszych poprawek, które wyeliminują pierwsze błędy odkryte w iOS 13.

Warto dodać, że wtorkowa aktualizacja nie wprowadzi jeszcze wszystkich nowości ogłoszonych dla iOS 13. Użytkownicy nadal muszą czekać na możliwość udostępniania audio w AirPodsach i nowe funkcje dla HomeKit.

Polecamy również:

iOS 13 i watchOS 6 już dostępne! Oto wszystko, co należy wiedzieć

źródło: The Verge, Apple