(fot. Apple)

iOS 13, iPadOS i watchOS 6 – dowiedzieliśmy się, kiedy Apple udostępni aktualizacje

Poznaliśmy już nowe iPhone’y z wątpliwie atrakcyjną wysepką na plecach, nieznacznie zmienionego Apple Watch series 5, a także iPada 10.2″ dla mas. Ponadto, Apple udostępniło daty premiery nowych systemów operacyjnych – iOS 13, iPadOS i watchOS 6.

iOS 13 – data premiery

Testerzy mogą już sięgnąć po wersję beta iOS 13.1, ale użytkownicy pozostający w kanale stabilnym wciąż muszą uzbroić się w cierpliwość w czekaniu na iOS 13. Według informacji umieszczonych na stronie Apple, nowa wersja iOS będzie dostępna dla wszystkich od 19 września 2019 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=E5Jg4Wm9b7o

Wśród głównych nowości należy wymienić wyczekiwany systemowy Dark Mode, optymalizację uruchamiania aplikacji i odczytywania wzorców z twarzy użytkownika przez Face ID. Aktualizacja wprowadzi jeszcze m.in. nową aplikację Zdjęcia i Przypomnienia, większe możliwości edycji wideo, opcję logowania z użyciem funkcji Sign in with Apple, a także usprawnienia w rozszerzonej rzeczywistości, aplikacji Zdrowie i wbudowanej aplikacji do obsługi poczty.

iPadOS – data premiery

W tym roku Apple zdecydowało się na wyraźniejsze oddzielnie iOS w wydaniu na iPhone’y od wersji na iPady. Firma wprowadziła więc nową nazwę – od teraz na tabletach z logo nadgryzionego jabłka zainstalujemy iPadOS. Warto jednak pamiętać, że pod maską wciąż siedzi iOS, aczkolwiek z zestawem usprawnień mających zwiększyć komfort pracy na iPadach. Ten nowy system operacyjny zostanie oficjalnie udostępniony wszystkim użytkownikom 30 września 2019 roku.

iPad z iPadOS w naszych rękach. Jak działa nowy system Apple dla tabletów?

iPadOS wprowadza kolejne nowości na iPadach, których celem jest zwiększenie wielozadaniowości. Użytkownicy mogą teraz otworzyć wiele okien tej samej aplikacji, rozmieszać widżety i ikonki aplikacji na nowym ekranie głównym, a także wykorzystać iPada jako dodatkowy ekran dla komputera Mac. Usprawnienia wprowadzono również w opcjach pracy z tekstem, używaniu fizycznej klawiatury oraz w aplikacji Pliki, która pozwala wreszcie na wygodną pracę ze zdjęciami z pominięciem aplikacji Zdjęcia.

watchOS 6 – data premiery

Z każdą większą aktualizacją smartwatche Apple potrafią więcej bez ciągłego połączenia z iPhonem. Nie inaczej jest w przypadku watchOS 6. Apple skupiło się głównie na funkcjach zdrowotnych, a także na zapewnieniu większej samodzielności. Mimo tego, należy mieć na uwadze, że wciąż niezbędny jest iPhone, aby rozpocząć przygodę z Watchem. Aktualizacja wydana zostanie 19 września 2019 roku.

(fot. Apple)

watchOS 6 wprowadza kilka nowych tarcz, sklep z aplikacjami dostępny bezpośrednio na wyświetlaczu smartzegarka, funkcję pomiaru hałasu i trendy aktywności. Ponadto, Apple dodało aplikację Kalkulator i możliwość śledzenia cyklu menstruacyjnego.

macOS Catalina – data premiery

W przypadku systemu operacyjnego skierowanego na komputery Mac nie została jeszcze ujawniona data wydania stabilnej wersji. Na stronie Apple widnieje wyłącznie informacja już jesienią.

Apple Music w macOS Catalina fot. Apple

macOS Catalina to m.in. nowa aplikacja Muzyka, Podcasty i Apple TV – firma wreszcie podjęła decyzję o porzuceniu iTunes. Nowe wydanie wprowadza jeszcze szereg usprawnień w kwestii przenoszenia aplikacji z iPada na macOS, narzędzie do monitorowania czasu spędzonego przed ekranem komputera, a także odświeżoną aplikację Zdjęcia i Przypomnienia. Dodatkowo, pojawi się wspomnienia wcześniej funkcja Sidecar, która umożliwia wykorzystanie iPada jako drugiego ekranu.

źródło: Apple