Recenzja Samsunga Galaxy A5 2017 – średniaka, który chciałby rywalizować z flagowcami

... ale na chęciach, w wielu aspektach, się kończy

Aparat

Nie ukrywam, że spodziewałam się, że Galaxy A5 2017 w pewien sposób oczaruje mnie swoim aparatem. Okazało się jednak, że… w użytym przeze mnie słowie brakuje kilku literek, bo nie „oczarował”, a raczej „rozczarował”. No dobra, może nie aż tak bardzo, ale jednak nie zadowolił mnie w takim stopniu, jak sądziłam, że to zrobi. Ale zacznijmy od początku.

Najważniejsze liczby w przypadku – co ważne – obu aparatów w Galaxy A5 2017, to 16 Mpix f/1.9 – właśnie takie parametry ma zarówno główny aparat, jak i frontowy. Wydawać by się mogło, że zwiastuje to świetne fotografie, mogące zostać uznane za jedne z lepszych w segmencie średniopółkowych smartfonów, a w rzeczywistości okazało się, że jest ledwie dobrze.

Pierwszy zarzut – brak optycznej stabilizacji obrazu w głównym aparacie. Drugi zarzut – zdjęcia makro, zwłaszcza te robione w gorszych warunkach oświetleniowych. Trzeci zarzut – bardzo ubogi tryb profesjonalny (balans bieli, ISO – w zakresie 100-800, ekspozycja oraz pomiar matrycowy / punktowy / centralny wyważony – nic więcej). Czwarty zarzut – nagrywanie wideo maksymalnie w Full HD, a nie, jak to się już stało standardem, w 4K.

W przypadku przedniego aparatu również nie jest najlepiej, choć 16 Mpix robi wrażenie. O ile jednak sama jakość zdjęć jest świetna i ich szczegółowość na wysokim poziomie, tak… ostrość szwankuje, na co zresztą zwracam uwagę nie tylko ja, ale również zagraniczni recenzenci. Do tego warto wspomnieć, że przedni aparat nie ma touch fokusa, przez co musimy się zdać na automatykę – tam będzie złapana ostrość, gdzie aparat ją ustawi. A często, niestety, łapie na tle, a nie pierwszym planie, czyli na nas.

Przykładowe zdjęcia zrobione za pomocą Samsunga Galaxy A5 2017 znajdziecie poniżej (jak zawsze w oryginalnej rozdzielczości – wystarczy otworzyć w nowej karcie):

Podsumowanie

Samsung Galaxy A5 2017 jest smartfonem, którego bardzo trudno jest podsumować. Bo z jednej strony korzystało mi się z niego naprawdę przyjemnie – mam tu na myśli sam komfort obsługi telefonu, jak również jasność ekranu czy ogólną szybkość działania, zaskakujący czas pracy oraz świetny aktywny czytnik linii papilarnych. Z drugiej jednak strony po aparacie spodziewałam się sporo więcej, sam smartfon działa pod kontrolą starszej wersji systemu mimo, że dopiero zadebiutował na rynku, nagrywa wideo w Full HD, gdy już standardem staje się 4K, a i sama obudowa aż się prosi, by często spadać na podłogę.

W tej cenie, w której aktualnie dostępny jest w sprzedaży (przypomnę, 1799 złotych), odnoszę wrażenie, że Galaxy A5 2017 ratuje wyłącznie wodoszczelność. Bo za podobną kwotę można mieć między innymi Asusa Zenfone 3, Xiaomi Mi5 z polskiej dystrybucji, Honora 8 czy nieco większego OnePlus 3T – wszystkie te modele na tle testowanego Galaxy A5 2017 wypadają co najmniej interesująco.

Jestem żywo zainteresowana Waszą opinią na temat Galaxy A5 2017 – dajcie znać w komentarzach!

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Zaplecze komunikacyjne
3. Głośnik. Skaner linii papilarnych. Akumulator
4. Aparat. Podsumowanie

Wielkie podziękowania dla kieleckiego Samsung Brand Store za udostępnienie smartfona do testów. A kupicie go oczywiście na sklepsamsung.pl

Recenzja Samsunga Galaxy A5 2017 – średniaka, który chciałby rywalizować z flagowcami
WYŚWIETLACZ
9
DZIAŁANIE - PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
8.5
OPROGRAMOWANIE
8
AKUMULATOR
8.5
MULTIMEDIA
7
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
9
JAKOŚĆ WYKONANIA
9
WZORNICTWO
9
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
wodoszczelność
świetna jakość wykonania i wzornictwo
czas pracy
czytnik linii papilarnych, bezpieczny folder
głośnik w nietypowym miejscu
szybkie ładowanie
USB typu C
bogate zaplecze komunikacyjne
Wady
aparat – w ogólnym rozrachunku wypada kiepsko
nagrywanie wiedo tylko w Full HD
brak diody powiadomień – nadrabia Always On Display
śliska obudowa podatna na zarysowania i wyślizgnięcia się z rąk
nie jest znana data aktualizacji do Androida 7.0 Nougat
8.5
OCENA