Zwijany tablet TCL - prototyp

TCL: tablet może mieć 17 cali, ale powinien przypominać zwój

Tablet w klasycznej formie, wyposażony w 17-calowy ekran, raczej nie jest zbyt komfortowy w transporcie. TCL przedstawiło jednak interesujący pomysł, który może rozwiązać ten problem.

Wygląda prawie jak zwój, ale to tablet

Duże i popularne tablety zazwyczaj mają ekran o przekątnej około 12-13 cali. Dobrym przykładem jest tutaj iPad Pro. Owszem, znajdziemy odczuwalnie większe urządzenia – np. 17,3-calowy Samsung Galaxy View 2. Ich zaletą jest oczywiście spory ekran, który w wybranych zastosowaniach faktycznie może się sprawdzić. Gorzej jednak z transportem tak dużego urządzenia.

(fot. TCL)

Podczas tegorocznych targów CES firma TCL pokazała jednak koncepcyjny tablet, który może zapewnić sporą powierzchnię ekranu, a przy tym nie powinien odczuwalnie przeszkadzać po włożeniu go do torby lub plecaka. Jak już wcześniej wspomniałem, chiński producent postawił na ekran, który może być rozwijany.

(fot. TCL)

Warto zaznaczyć, że aktualnie mamy do czynienia z koncepcyjnym urządzeniem, będącym najpewniej na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Nie należy jednak wykluczać jego wprowadzania do sprzedaży, aczkolwiek raczej będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Rozwijany tablet TCL
(fot. TCL)

Tablet wyposażony jest w elastyczny ekran OLED, który po pełnym rozwinięciu ma aż 17,3 cala. Po jego obu stronach znajdują się rolki, do których chowa się wyświetlacz, gdy nie korzystamy z urządzenia. Dowiedzieliśmy się jeszcze, że zastosowany ekran oferuje „100-procentową gamę kolorów” i dobrą jakość obrazu. W założeniach, ma on znaleźć zastosowanie nie tylko w tabletach, ale również w innych urządzeniach – np. telewizorach.

Gdzie mógłby sprawdzić się taki tablet? Według TCL podczas wędrówek, jako urządzenie do wyświetlania szczegółowych map. Oczywiście wszystkich zastosowań jest znacznie więcej, a tutaj mamy podany tylko jeden z wielu przykładów.

Niestety, to tylko koncept

Nie nastawiałbym się, że rozwijany tablet TCL zadebiutuje już niebawem. Producent w tej kwestii nie ujawnił żadnych szczegółów. W związku z tym, projekt należy raczej traktować jako przyszłość TCL, spojrzenie na ewentualne plany chińskiej firmy.

Warto dodać, że nie jest to pierwsze urządzenie z rozwijanym ekranem, jakie mogliśmy zobaczyć w ostatnim czasie. Własne produkty pokazało m.in. LG i Oppo.