rozwijany smartfon Oppo X 2021 rollable smartphone
Oppo X 2021 (źródło: Oppo)

Oppo X 2021 pokazuje, jakie będą smartfony w przyszłości. On się… rozwija!

Przez wiele lat narzekaliśmy, że smartfony są nudne i takie same. Od jakiegoś czasu producenci przekraczają jednak kolejne granice, a zaprezentowany dziś koncept Oppo X 2021 wskazuje następny kierunek, w którym pójdzie branża. Bo nie tylko Oppo jest zainteresowane taką formą.

Przez wiele lat smartfony niewiele się zmieniły

Jak sięgam pamięcią, największą innowacją ostatnich lat, jeśli chodzi o formę smartfona, były obustronnie zakrzywione wyświetlacze. Jako pierwszy zaczął je stosować Samsung, ale dziś nie są one już niczym niezwykłym, choć wciąż przyciągają wzrok i dodają „feelingu premium” urządzeniu.

Oczywiście, w minionych latach w smartfonach przybywało też aparatów, a ekrany zaczęły wypełniać całe panele przednie, lecz wciąż były do siebie bardzo podobne. Dopiero od niedawna producenci zaczęli naprawdę bawić się ich formą, a na rynku pojawiły się pierwsze składane smartfony.

Oppo X 2021 pokazuje, jakie będą smartfony w przyszłości. On się… rozwija!

Elastyczne ekrany dają znacznie więcej możliwości i otwierają przed producentami wiele drzwi, z których jedynie trzeba skorzystać, oczywiście wcześnie uzbrajając się w odpowiednie rozwiązania i technologie.

Dziś, podczas Oppo Inno Day 2020 Oppo zaprezentowało koncept smartfona ze zwijanym ekranem. Oppo X 2021, bo tak się on nazywa, ma wyświetlacz o przekątnej 6,7 cala, który można rozwinąć i zwiększyć jego przekątną do nawet 7,4 cala.

rozwijany smartfon Oppo X 2021 rollable smartphone
źródło: Oppo

Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu autorskiego laminatu ekranowego o wysokiej wytrzymałości Warp Track oraz opatentowanego układu napędowego Roll Motor i płytki 2w1.

Należy jednak pamiętać, że Oppo X 2021 to jedynie projekt koncepcyjny, który pokazuje, jak jeszcze może wyglądać smartfon z elastycznym wyświetlaczem OLED. Producent nie zadeklarował, że wprowadzi go wkrótce na rynek – zrobi to w „odpowiednim momencie”.

Oppo nie jest jednak jedyną firmą, która jest zainteresowana taką formą smartfona. W przeszłości, jako pierwsze, urządzenie wykorzystujące tę technologię zaprezentowało TCL, a w niedalekiej przyszłości, bo już za kilka miesięcy, podobnym ma się pochwalić również LG.

Na tę chwilę trudno przewidzieć, jak smartfony z rozwijanym ekranem przyjmą klienci, bo składane cieszą się całkiem dużą popularnością. Czy taka forma bardziej do nich przemówi? Cóż, być może już za niedługo się o tym przekonamy.

Te wiadomości mogą Cię zainteresować: