extra speed prędkość super szybkość internet światłowód Orange logo
fot. Pexels

Sprawdź w salonach Orange, jak działa światłowód o porażającej prędkości 10 Gb/s

Poszukując możliwości podłączenia stacjonarnego internetu kablowego często nie widzimy już innej możliwości, jak tylko korzystanie ze światłowodu. Orange zaprasza do przetestowania nowych możliwości łącz z przepustowością 10 Gb/s.

Światłowód nade wszystko

Mimo systematycznego zwiększania szybkości internetu mobilnego, w domach najczęściej korzystamy z sieci oferującej bardziej stabilne połączenie – z klasycznych kabli. Typowa infrastruktura miedziana jest powoli nadgryzana przez światłowody, do czego dążą kluczowi dostawcy usług, tacy jak Orange czy Vectra. Pomarańczowi chwalą się dotychczasowymi osiągnięciami w tym zakresie:

Dziesięć lat temu wyruszyliśmy w światłowodową podróż. Zaczynaliśmy od testów technologii, a dzisiaj Orange Polska jest największym dostawcą usług światłowodowych w kraju. Dostarczamy łączność internetową najwyższej jakości do miliona klientów indywidualnych, a w zasięgu światłowodu Orange znajduje się blisko 7 milionów gospodarstw domowych. Julien Ducarroz, prezes Orange Polska

Oprócz tego, Orange zapowiada sporą zmianę dotyczącą jakości oferowanych usług. Nadchodzi czas na podwyższenie prędkości internetu dostępnego przez światłowody, dzięki wykorzystaniu technologii XGSPON.

Orange światłowód

Przepustowość, czyli maksimum możliwość technologii XGSPON wynosi 10 Gb/s, natomiast przepływność, czyli szybkość internetu, jaką użytkownik może osiągnąć na swoim urządzeniu to 8 Gb/s.

Technologia ta ma ogromne zalety. Na przykład, możemy do jednego punktu podłączać kolejne urządzenia i komfortowo korzystać z domowej sieci bez utraty jakości połączenia. Dzięki wysokiej przepustowości, po Wi-Fi można podłączyć nawet 256 urządzeń jednocześnie. Raczej mało prawdopodobne, żebyśmy mieli możliwość pełnego wykorzystania tej możliwości w domach. Jednak mając do dyspozycji taki światłowód, nikt nie miałby problemu z graniem w gry wymagające niskiego pingu, podczas gdy inny użytkownik pobierałby potężne pliki.

Jak obiecuje Orange, światłowód z XGSPON zostanie zaproponowany klientom z Polski w ciągu kolejnych kilku miesięcy. Podobne zapewnienia przekazała w tym roku Vectra.

Możesz przetestować szybki światłowód w salonach Orange

Od poniedziałku 21 listopada technologię XGSPON będzie mógł sprawdzić każdy, kto odwiedzi wybrane salony w sześciu największych miastach, m.in. w warszawskim Miasteczku Orange, w łódzkiej Manufakturze czy gdańskiej Galerii Bałtyckiej. Oto pełna lista stanowisk, w których będzie można to zrobić:

  • w Gdańsku w Galerii Bałtyckiej,
  • w Łodzi w Manufakturze,
  • w Poznaniu w Galerii Pestka,
  • w Krakowie w Galerii Zakopiańskiej,
  • w Warszawie w Miasteczku Orange oraz w Domu Handlowym Sezam.

Jeśli więc będziecie mieli po drodze, możecie osobiście przekonać się, jak szybki jest internet 10 Gbit/s.