iPhone X

Niespodzianka: w 2018 roku najlepiej sprzedawał się… iPhone X

2018 rok już dawno za nami, ale wciąż napływają do nas dane, uwzględniające tamten okres. Te są szczególnie interesujące, ponieważ z zebranych przez Counterpoint informacji wynika, że w zeszłym roku najlepiej sprzedawał się… iPhone X.

Counterpoint zebrało dane zarówno wyłącznie z rynku chińskiego, jak i globalnego. Jeśli chodzi o ten pierwszy, to wielkim wygranym jest tam Oppo, ponieważ wśród dziesięciu najlepiej sprzedających się smartfonów w 2018 roku aż połowa została wypuszczona właśnie przez tę markę. Do tego dwa miejsca zajęły iPhone’y (X i 8 Plus), dwa urządzenia z oferty Vivo (X21 i Y85) i jeden sprzęt Xiaomi (Redmi 5 Plus).

Najlepiej sprzedające się smartfony w 2018 roku w Chinach (fot. Counterpoint via MyDrivers)

O wiele ciekawiej prezentują się jednak dane z całego świata, ponieważ wynika z nich, że najlepiej sprzedającym się smartfonem w 2018 roku w ujęciu globalnym był iPhone X. Dla wielu może to być niemałą niespodzianką, wszakże jeszcze do niedawna był to najdroższy iPhone w ofercie Apple (teraz miano to należy do iPhone’a XS Max).

Co więcej, na kolejnych trzech miejscach również znajdują się smartfony koncernu z Cupertino: iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone 7. Żeby tego było mało, w TOP 10 najlepiej sprzedających się inteligentnych telefonów w ujęciu globalnym są jeszcze dwa urządzenia Apple: iPhone XS Max i iPhone XR (na – odpowiednio – 7. i 8. miejscu).

Oznacza to, że tylko cztery z dziesięciu najlepiej sprzedających się smartfonów na całym świecie miało logo inne niż nadgryzione jabłuszko. Na piątym miejscu pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy znalazł się budżetowy Xiaomi Redmi 5A, na szóstym Samsung Galaxy S9, na dziewiątym Samsung Galaxy S8+, zaś na dziesiątym Samsung Galaxy J6.

Najlepiej sprzedające się smartfony w 2018 roku (fot. Counterpoint via MyDrivers)

Największym jednak zaskoczeniem (przynajmniej w mojej ocenie) jest brak smartfonów Huawei w obu TOP 10, pomimo że aktualnie jest to już drugi największy producent inteligentnych telefonów na świecie. Counterpoint informuje, że w 2018 roku najczęściej wybieranym urządzeniem z portfolio tej marki był Huawei P20 Lite, lecz liczba sprzedanych egzemplarzy była zbyt mała (ponad 13 milionów), aby model ten pojawił się w powyższych zestawieniach.

Counterpoint podaje też, że pierwsze trzy iPhone’y (tj. iPhone X, iPhone 8 i iPhone 8 Plus) rozeszły się na całym świecie w liczbie blisko 100 milionów egzemplarzy, natomiast iPhone XS Max i iPhone XR po 16 milionów każdy.

Co zaś ciekawe, iPhone XS też nie pojawił się w żadnym z ww. TOP 10, więc klienci także musieli uznać, że nie jest on wart zakupu i zamiast niego lepiej wybrać iPhone’a X lub iPhone’a XS Max.

Polecamy również – sprzedaż smartfonów w Q1 2019

Apple i Xiaomi w dół, Huawei z imponującym wzrostem. Oto rynek smartfonów w 2019 roku

Źródło: Counterpoint przez MyDrivers, GSMArena