smartfony smartphones
(fot. Tabletowo)

Apple i Xiaomi w dół, Huawei z imponującym wzrostem. Oto rynek smartfonów w 2019 roku

Firma z Cupertino może być liderem rynku smartfonów premium, ale statystyki sprzedaży wyglądają coraz gorzej. Według nowych danych udostępnionych przez IDC, znacząco spadło zainteresowanie nowymi iPhone’ami, z kolei Huawei radzi sobie coraz lepiej.

Wyniki finansowe Apple wyraźnie pokazują, że spada sprzedaż iPhone’ów. W drugim kwartale roku fiskalnego 2019, firma Tima Cooka zarobiła na smartfonach 31 mld dolarów. Owszem to naprawdę duża kwota, ale zauważalnie mniejsza niż w zeszłym roku – 37,5 mld dolarów. Co więcej, warto mieć na uwadze, że wzrosła średnia cena kupowanego iPhone’a, więc ogólna liczba sprzedanych egzemplarzy jest jeszcze niższa niż wskazują same dane finansowe.

Sprzedaż smartfonów w pierwszym kwartale 2019 roku

Apple nie podaje już liczby sprzedanych iPhone’ów, co nie powinno dziwić – po prostu Tim Cook nie ma powodów do zadowolenia. Na szczęście, z pomocą przychodzi firma IDC, która udostępniła dane dotyczące rynku smartfonów w pierwszym kwartale tego roku.

(fot. IDC)

Wciąż liderem jest Samsung, który sprzedał 71,9 mln smartfonów, co zapewniło mu udziały na poziomie 23,1%. Druga pozycja należy do Huaweia, który wyraźnie odskoczył Apple. Chiński producent sprzedał 59,1 mln urządzeń, co oznacza wzrost o imponujące 50,3% rok do roku! Huawei osiągnął 19,1% udziałów na całym rynku smartfonów. Trzecia pozycja należy do firmy z logo nadgryzionego jabłka – 36,4 mln iPhone’ów, czyli o 30,2% gorzej niż w 2018 roku.

Co ciekawe, Xiaomi, mimo świetnej oferty i dobrych cen, zaliczył spadek. Firma sprzedała 25 mln smartfonów, więc o 10,2% mniej względem poprzedniego roku. Łączna sprzedaż wszystkich smartfonów wyniosła 310,8 mln, co oznacza spadek o 6,6% rok do roku.

Huawei po prostu zasłużył na świetny wynik

Wysoka pozycja Huaweia nie powinna być zaskoczeniem. Chiński producent wydaje ogromne pieniądze na marketing, co widać chociażby w Polsce. Ponadto, co chyba ważniejsze, Huawei dostarcza naprawdę świetnych smartfonów, które zachwycają jakością wykonywanych zdjęć (np. P30 Pro), wysoką wydajnością i innowacyjnymi funkcjami. Z kolei Apple, który zaliczył spory spadek, w 2018 roku dostarczył lekko nieświeżych urządzeń, będących tylko odgrzewanym kotletem i to dość drogim.

źródło: IDC