Spotify na komputerze
(fot. TRAG Cinema Pictures | pexels.com)

Spotify HiFi coraz bliżej. Poznaliśmy ciekawe informacje

Najpewniej wielu użytkowników Spotify już ze sporą irytacją czeka na wprowadzenie planu, który zapewni muzykę w bezstratnej jakości. Niewykluczone, że niebawem ich cierpliwość zostanie wynagrodzona. Właśnie poznaliśmy nowe informacje.

Spotify HiFi, czyli muzyka w sporo lepszej jakości

Ostatnio mogliśmy usłyszeć, że Spotify wprowadziło miniodtwarzacz na desktopie, a także pojawiły się teledyski. Dowiedzieliśmy się też o testach nowych playlist, które będą generowane przez sztuczną inteligencję. Niestety, jedno z najbardziej wyczekiwanych rozwiązań nadal nie zadebiutowało. Oczywiście mam na myśli plan zapewniający dostęp do muzyki w bezstratnej jakości.

Wypada jeszcze wspomnieć, że w październiku 2023 roku poznaliśmy sporo szczegółów na temat omawianego planu. Będzie on nosił nazwę Supremium i abonenci zapłacą za niego 19,99 dolarów miesięcznie. Najpewniej cena w Polsce nie będzie po prostu przeliczona z dolarów i zostanie dostosowana do naszego rynku, aby finansowo była bardziej atrakcyjna.

Wcześniejsze rewelacje wskazują, że plan Supremium zapewni:

  • „Twoja kapsuła czasu”,
  • muzyka w bezstratnej jakości 24-bit,
  • 20-30 godzin audiobooków,
  • dostęp do statystyk słuchania w stylu Last.fm,
  • dodatkowe narzędzia miksowania playlist, wraz z tworzeniem playlist AI.

Plan Supremium coraz bliżej

OhItsTom, użytkownik Reddita, podzielił się zrzutami ekranu, które przedstawiają kilka okien i ustawień związanych ze Spotify HiFi. Potwierdza to, że prace nad nowym planem cały czas są prowadzone, a także sugeruje, że jego premiera jest coraz bliżej.

Z udostępnionych zrzutów ekranu wynika, że aplikacja otrzyma funkcję, która sprawdzi, czy posiadamy kompatybilne urządzenie, pozwalające na wykorzystanie potencjału muzyki w wyższej jakości. Okno zawiera też kilka informacji na temat bezstratnej muzyki i ewentualnych ograniczeń wynikających z odtwarzania przez Bluetooth. Pojawiła się też informacja, że muzyka w tej jakości będzie dostępna w trybie offline.

Jeśli chodzi o jakość odtwarzanych utworów, to mamy otrzymać maksymalnie 1411 kb/s, czyli sporo więcej od obecnie oferowanych 320 kb/s. Firma wykorzysta tutaj format audio FLAC. Spotify wyświetla też komunikat, który wskazuje, że 24-bitowa wersja bezstratna jest dostępna, aczkolwiek tylko w przypadku ograniczonej liczby utworów.

Trzeba przyznać, że nowość na zrzutach ekranu wygląda na prawie gotową do udostępnienia wszystkim zainteresowanym użytkownikom. Pozostaje trzymać kciuki, że faktycznie prace są już na końcowym etapie i niebawem będziemy mogli sprawdzić, jak brzmi muzyka w bezstratnej jakości w przypadku Spotify.