smartfon Sony Xperia Pro smartphone
Sony Xperia Pro (źródło: Sony)

Sony Xperia Pro może wpłynąć na rozwój systemów chłodzenia w smartfonach

Najbardziej zaawansowanych i wydajnych systemów chłodzenia w smartfonach, spodziewamy się w konstrukcjach gamingowych, takich jak najnowszy ASUS ROG Phone 5. Jedna jak się okazuje, największą komorę chłodzenia parą wśród telefonów ma… Sony Xperia Pro, czyli smarfton o przeznaczeniu zupełnie innym niż granie w gry mobilne.

Reklama

Sony Xperia Pro rozebrana na czynniki pierwsze

Smartfony z roku na rok stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Ich wnętrza ukrywają wiele ciekawych i skomplikowanych podzespołów oraz rozwiązań, jednak większość z nas nie kupuje smartfona po to, żeby oglądać jego wnętrzności. Na szczęście na kanale YouTube JerryRigEverything regularnie pojawiają się filmiki, w których całkowitej rozbiórce poddawane są najpopularniejsze i najnowsze smartfony. Jedna z najnowszych produkcji odkrywa tajemnicę wnętrza Xperii Pro.

sony xperia pro
Komora chłodzenia w Sony Xperii Pro (fot. JerryRigEverything)

Ogromna komora chłodzenia w Xperii Pro

W Xperii Pro Sony zastosowało plastikową ramkę i tył, a nie tak w przypadku Xperii 1 II, konstrukcję z metalu i szkła. Takie rozwiązanie jest nam już znane, chociażby z Samusnga Galaxy S21 i niewątpliwie ma swoje zalety. Największą korzyścią jest na pewno zwiększenie trwałości urządzenia, bowiem plastikowe plecy urządzenia nie będą aż tak kruche jak te wykonane ze szkła. Niestety problematyczne w przypadku tworzywa sztucznego może okazać się odprowadzanie ciepła, dlatego Sony zadbało o odpowiedni system chłodzenia.

W Xperii Pro znajduje się ogromna komora chłodzenia parą, pokryta metalową płytką. Jak to działa? Metalowa płytka przechwytuje ciepło z komponentów i przenosi je do komory parowej, która wypełnia znaczną część wnętrza smartfona. Następnie komora uwalnia całe ciepło przez ekran, co sprawia, że urządzenie pomimo wykonania z plastiku nie przegrzewa się.

Cena Xperii Pro zwala z nóg

Sony Xperia Pro, póki co jest dostępna jedynie w Stanach Zjednoczonych, a jej cena wydaje się, nieco wygórowana biorąc pod uwagę to, że w środku znajduje się co prawda wciąż świetny, ale nie najnowszy już Snapdragon 865. A więc ile trzeba zapłacić za ten smartfon? 2499 dolarów, czyli w bezpośrednim przeliczeniu na złotówki, ponad 9600 złotych.

Xperia Pro na pewno nie jest smartfonem dla zwykłych użytkowników, bowiem oferuje funkcje przeznaczone typowo dla twórców wideo. Od konkurencji wyróżnia ją wbudowane złącze micro HDMI, które umożliwia połączenie jej z aparatem, a także wykorzystanie jako ekran zewnętrzny. Jednak Sony samo sprawiło, że zakup wersji Pro staje się jeszcze mniej opłacalny, ponieważ dużo tańsze Xperia 1 II i Xperia 5 II otrzymały aktualizację, która dodaje im te same funkcje – wystarczy użyć przejściówki.

Pomimo że prawdopodobnie mało kto zdecyduje się na zakup Xperii Pro, to wysiłek włożony w ten projekt nie powinien zostać zmarnowany. Inni producenci smartfonów mogą zaczerpnąć kilka pomysłów od Sony, aby montować w swoich urządzeniach jeszcze lepsze systemy chłodzenia.