smartfon Sony Xperia 1 III smartphone
Sony Xperia 1 III (źródło: @OnLeaks)

Sony Xperia 1 III nadchodzi z dużymi zmianami względem poprzedniczki. Widać w niej obiecujący potencjał

Pierwsza Sony Xperia 1 była sporym zaskoczeniem, ponieważ mocno różniła się od poprzednich flagowców marki. Druga Sony Xperia 1 II czerpała z niej pełnymi garściami. I podobnie będzie w przypadku nadchodzącego modelu Sony Xperia 1 III, aczkolwiek jednocześnie producent zaaplikuje w niej kilka istotnych nowości.

Na pierwszy rzut oka nowa Sony Xperia 1 III niczym nie różni się od Xperii 1 II i Xperii 1. To jednak błędne wrażenie, ponieważ zmiany są, i to dość istotne. Na tyle, że smartfon może zaoferować znacznie więcej niż swój bezpośredni poprzednik. Ale od początku.

Sony Xperia 1 III nadchodzi z dużymi zmianami. Widać w niej obiecujący potencjał

Steve Hemmerstoffer, który udostępnił załączone w tym artykule rendery nadchodzącego flagowca marki Sony, podzielił się także kilkoma istotnymi szczegółami na temat jego specyfikacji. Nie ma ich co prawda wiele, ale uwierzcie, że są szalenie istotne.

Po pierwsze, Sony Xperia 1 III ma mieć wymiary 161,6×67,3×8,4 mm i jednocześnie taki sam ekran jak Sony Xperia 1 II (tj. 6,5 cala OLED 4K HDR), co w praktyce oznacza, że będą otaczać go znacznie węższe ramki, w tym ta na dole i górze (bo boczne już i tak były wąskie). Dla przypomnienia „dwójka” ma wymiary 166x72x7,9 mm. Widzicie różnicę?

smartfon Sony Xperia 1 III smartphone
źródło: @OnLeaks

Co więcej, pomimo znacznego zwężenia ramek, w wyświetlaczu wciąż nie pojawi się żadne wycięcie czy otwór na aparat. Mało tego – Sony Xperia 1 III również zaoferuje dwa głośniki stereo na panelu przednim. Japończycy zapewne musieli się wspiąć na wyżyny swoich możliwości, ale było warto, bo robi to wrażenie.

A to jeszcze nie koniec dobrych wiadomości, bo Sony Xperia 1 III będzie też miała zarówno 3,5 mm złącze słuchawkowe, jak i czytnik kart microSD, czyli coś, co coraz trudniej znaleźć w najnowszych flagowcach. Osoby, które chciałyby korzystać z tych udogodnień, mogą spojrzeć właśnie w stronę tego smartfona.

smartfon Sony Xperia 1 III smartphone
źródło: @OnLeaks

Myślicie, że to już wszystko? No nie, bo kolejną nowością będzie aparat o budowie peryskopowej, który aż do tej pory nie zagościł w smartfonach marki Sony, podczas gdy konkurencja sięgnęła po niego już dawno temu (m.in. Huawei w P30 Pro).

Aktualnie nie znamy dokładnej specyfikacji aparatów w modelu Sony Xperia 1 III. Wiadomo jedynie, że na tyle będą trzy i Sony ponownie wykorzysta optykę marki ZEISS oraz czujnik 3D iToF.

smartfon Sony Xperia 1 III smartphone
źródło: @OnLeaks

Ponadto na pokładzie flagowego modelu Sony Xperia 1 III znajdzie się dodatkowy przycisk, podobnie jak we wprowadzonej w tym tygodniu amerykański rynek Sony Xperii Pro, którego działanie zapewne będzie można personalizować.

Steve Hemmerstoffer podaje też, że smartfon zaoferuje czytnik linii papilarnych zintegrowany z klawiszem włączania, a także modem 5G (zapewne wraz z procesorem Qualcomm Snapdragon 888).

Nie da się ukryć, że Sony Xperia 1 III zapowiada się naprawdę bardzo obiecująco. Jeśli Japończycy niczego nie sknocą, smartfon może być atrakcyjną propozycją dla wymagających użytkowników. I oby tak się stało, bo widać ogromny potencjał.