smartfon Sony Xperia Pro smartphone
Sony Xperia Pro (źródło: Sony)

Sony właśnie dało klientom powód, żeby nie kupowali horrendalnie drogiej Xperii Pro

Smartfon Sony Xperia Pro dopiero co trafił do sprzedaży (na razie jedynie w Stanach Zjednoczonych), a producent już sprawił, że jego zakup przestał się opłacać. Dziwna decyzja.

Reklama

Ostatnio Sony ogromnie nas zaskoczyło, kiedy poinformowało, że w czwartym kwartale 2020 roku dział Mobile Communications, który zajmuje się m.in. smartfonami, zarobił równowartość 200 mln (!) dolarów. Jednocześnie od początku października do końca grudnia ubiegłego roku sprzedano o 300 tysięcy mniej smart-telefonów niż rok wcześniej, ale najwyraźniej naliczanie większej marży w połączeniu z ograniczeniem kosztów operacyjnych działu mobilnego przyniosło wymierne korzyści.

Sony sprawiło, że zakup smartfona Sony Xperia Pro przestał być opłacalny

Historia tego modelu jest dość ciekawa, ponieważ został on zaanonsowany blisko rok temu, wraz z flagowcem Sony Xperia 1 II, jednak jego sprzedaż rozpoczęła się dopiero 26 stycznia 2021 roku. Mimo to, Sony po drodze nie wprowadziło do niego żadnych zmian – cały czas jest to smartfon, który zapowiedziano w lutym ubiegłego roku.

Reklama

Tym, co go wyróżnia, jest złącze micro HDMI oraz szereg dodatkowych funkcji dla twórców. Obecnie żaden inny smartfon nie oferuje czegoś takiego, chociaż powinienem tutaj użyć czasu przeszłego, ponieważ – jak donosi serwis xda-developersSony udostępniło aktualizację do Androida 11 dla modelu Sony Xperia 1 II, która przynosi podobne funkcje, jakie oferuje Xperia Pro.

smartfon Sony Xperia Pro smartphone
źródło: Sony

Dzięki złączu micro HDMI użytkownicy mogą połączyć smartfon Sony Xperia Pro ze swoim aparatem i wykorzystać go jako ekran zewnętrzny. Teraz identyczna funkcjonalność jest też dostępna w modelu Sony Xperia 1 II, a wkrótce pojawić się ma również w jeszcze tańszym Sony Xperia 5 II.

Oczywiście, dwa ostatnie z wyżej wymienionych smartfonów nie oferują złącza micro HDMI, ale można użyć przejściówki i skorzystać z funkcji zewnętrznego ekranu.

Sony Xperia 1 II Android 11 aktualizacja
Po aktualizacji do Androida 11 Sony Xperia 1 II może posłużyć jako ekran zewnętrzny do aparatu (źródło: Reddit)

Jako że był to jeden z tzw. selling points modelu Sony Xperia Pro, teraz opłacalność i sensowność jego zakupu staje pod dość dużym znakiem zapytania. Smartfon kosztuje bowiem w Stanach Zjednoczonych zawrotne 2499,99 USD, podczas gdy Sony Xperia 1 II… 1099,99 USD, a więc aż 1400 dolarów mniej! Sony Xperia 5 II jest jeszcze tańsza – 949,99 USD.

Nie wiadomo natomiast, czy po aktualizacji do Androida 11 Sony Xperia 1 II pozwala również strumieniować na żywo obraz z aparatu do internetu (po połączeniu obu urządzeń kablem), ale jeśli nie, to dopłata 1400 dolarów tylko za tę jedną funkcję wydaje się rozbojem w biały dzień.

  1. Tyle lat Sony miało dobre i rozsądnie wycenione telefony… teraz może i są dobre, ale te ceny… Zdecydowanie wolę LG. Za takie ceny mam chociaż drugi ekran, albo w ogóle zmienną bryłę ( wing).
    Rozumiem że model pro miał być dla określonej grupy odbiorców, ale czy to wystarczy? Wątpiłem już rok temu, a teraz gdy dodają możliwość używania telefonu jako ekranu do innych modeli to zupełnie nie widzę sensu

    1. Jak „używania telefonu jako ekranu do innych modeli”? Do innych modeli smartfonów? Jak już to do kamer i aparatów.

  2. Oh to niestety nie działa tak pięknie jak się opisuje. HDMI input dla Xperia 1 II jest _TYLKO_ dla zgodnych aparatów obsługujących HDMI przez USB-C, w Xperia Pro jest to po prostu wejście HDMI (można sobie podłączyć np Xboxa).

  3. Rozmiar i ilość przycisków na bocznej krawędzi w Sony Xperia 5 II trochę dyskwalifikuje go jeśli chodzi o „podpinanie” do uchwytów – więc nie widzę większego sensu jeśli chodzi o przerabianie go na dodatkowy ekran.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama