Kolejny smartfon Sony będzie ogromnym zaskoczeniem

Sony nie jest producentem, który regularnie zaskakuje. Japończycy raczej są wierni określonej wizji i latami nie modyfikują jej w znaczący sposób. W przypadku tej Xperii będzie jednak inaczej – czegoś takiego się nie spodziewaliśmy.

Nowy smartfon Sony Xperia będzie maluchem

Japoński producent bardzo długo miał w swojej ofercie serię Compact, lecz została ona wygaszona, a jej rolę miała przejąć linia Xperia 5. Podobnymi gabarytami cechują się też modele z rodziny Xperia 10. Teraz okazuje się, że do grona „maluchów” dołączy również… Sony Xperia Pro C, która ma być zaskakującą następczynią Xperii Pro-I.

Zaskakującą, ponieważ według najnowszych informacji zostanie wyposażona w ekran o przekątnej „zaledwie” 6 cali, podczas gdy Xperia Pro-I i Xperia Pro miały 6,5-calowy wyświetlacz. Różnica będzie zatem znacząca. W związku z tym Xperia Pro C może znaleźć się w kręgu zainteresowania klientów, którzy poszukują (względnie) kompaktowego urządzenia, choć raczej większość zniechęci prawdopodobnie wysoka cena (Xperia Pro-I kosztowała w 2021 roku 7499 złotych).

Co zaoferuje smartfony Sony Xperia Pro C?

Ekran w tym urządzeniu, oprócz 6 cali, będzie też miał rozdzielczość 2K i funkcję odświeżania obrazu z częstotliwością 120 Hz oraz powłokę antyrefleksyjną i matrycę OLED. Jego sercem zostanie SoC Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, a w podstawowej konfiguracji Xperia Pro C zaoferuje 12 GB RAM i 256 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Wiemy też, że całość zasili akumulator o pojemności 5000 mAh, obsługujący ładowanie przewodowe PD o mocy 45 W.

Najważniejszy w tym modelu będą jednak aparaty. Na pokładzie Xperii Pro C znajdą się:

  • 50 Mpix aparat główny z matrycą o wielkości 1 cala (20 mm) z przysłoną f/1.8, optyczną stabilizacją obrazu, obsługą 12-bitowego RAW i 14-bitowego DCG RAW,
  • 12 Mpix aparat z autofokusem i obsługą krzywej gamma 4K 120 FPS 10 Bit 420 S-LOG oraz nagrywania HLG,
  • 12 Mpix aparat z sensorem w rozmiarze 1/2,9″ (20 mm), przysłoną f/2.0 i obsługą 4K 60 FPS HDR.

Jak widać, nie będzie to „mainstreamowy smartfon”. Data premiery Xperii Pro C nie jest jeszcze znana.