Jest ogromny! Oto nowy, 1-calowy sensor aparatu do smartfonów od Sony

Producenci sensorów do aparatów w smartfonach nieustannie prześcigają się na cyferki w przypadku Mpix. Większość użytkowników przekonała się już o tym, że niekoniecznie przekłada się to na lepszą jakość zdjęć. Do sieci wciekły informację na temat pierwszej w historii 1-calowej matrycy autorstwa Sony, przeznaczonej do użytku w smartfonach. Czy przyczyni się to do znacznej poprawy jakości zdjęć?

Reklama

Wielki sensor autorstwa Sony

Dwa dni temu na łamach naszego portalu informowaliśmy o nowej matrycy od Samsunga, ISOCELL GN2 w przypadku której rozmiar produkowanych pikseli zrównał się z wielkością pikseli sensora używanego nieustanie przez Google w Pixelach od trzeciej generacji urządzenia. W tym przypadku jednak, Samsung zdecydował się zaoferować „tylko” 50 Mpix. Sam rozmiar sensora wyniósł natomiast już 1/1,12 cala.

Powołując się na twitterowy wpis znanego leakstera podpisującego się nickiem Teme (特米), już w kwietniu 2021 roku Sony wyda na światło dzienne zupełnie nową matrycę aparatu przeznaczoną do użycia w smartfonach, o wielkości aż 1 cala. Jeśli wierzyć plotkom, to IMX800 będzie największą matrycą na świecie przeznaczoną stricte dla smartfonów.

Tak duży rozmiar matrycy powinien istotnie wpłynąć na poprawę jakości zdjęć, a już szczególnie w przypadku kadrów rejestrowanych nocą. Większa matryca przyczynia się do wychwycenia jeszcze większej ilości światła, co przekłada się zaś na dużo większą ilość informacji, jaką może zarejestrować aparat w telefonie. Dodatkowo, taki rozmiar matrycy powinien także usprawnić naturalnie otrzymywany efekt bokeh w przypadku portretów, jak i fotografowaniu przedmiotów z bliska.

To, co dzisiaj istotnie ogranicza możliwości fotografii mobilnej, to rozmiary smartfonów. Dzisiejsze konstrukcje, które ekranami potrafią zbliżać się do 7 cali, często mają problem ze znalezieniem wystarczającej przestrzeni na zestawy aparatów. Stąd też m.in. ciągle rosnące i coraz bardziej wystające wysypy z obiektywami.

Matryca Samsung ISOCELL HM3 108 Mpix
Samsung do tej pory skupiał się raczej na ilości Mpix (fot. Samsung)

Poza samą wielkością matrycy, nie znamy jednak innych szczegółów na temat nowego sensora Sony IMX800 . Biorąc pod uwagę na jego zbliżającą się premierę, nowe informacje powinny pojawiać się w nadchodzących tygodniach.

Jak nie Huawei, to kto?

Nie należy się spodziewać, że Sony IMX800 stanie się powszechnie stosowanym sensorem w świecie smartfonów. Jego rozmiar będzie istotnie ograniczać możliwości konstruktorów. Wieść niesie jednak, że być może Huawei będzie próbował wykorzystać sensor, i to już w nadchodzącej serii P50. Posunięcie to wydaje się całkiem logiczne, biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnim flagowym smartfonie od chińskiego producenta z serii P – Huawei P40 Pro, główny aparat zyskał na tamte czasy rekordową matrycę o wielkości 1/1,28 cala. Premiera serii P50 od Huawei jest planowana na koniec marca 2021 roku.