smartfon google pixel 5 google pixel 4a 5g smartphone
Google Pixel 5 / Google Pixel 4a 5G (źródło: Google)

Znamy pełną specyfikację i ceny Google Pixel 5 i Pixel 4a 5G!

Smartfony Google Pixel 5 i Pixel 4a 5G zadebiutują oficjalnie za dokładnie tydzień, w następną środę, 30 września 2020 roku. Google będzie jednak musiało się mocno postarać, żeby nas czymś zaskoczyć, bowiem już teraz mamy informacje o specyfikacjach i cenach nadchodzących nowości.

Specyfikacja Google Pixel 5

Jak podaje serwis WinFuture, Google Pixel 5 zostanie wyposażony w elastyczny wyświetlacz OLED o przekątnej 6 cali i rozdzielczości Full HD+ 2340×1080 pikseli (proporcje 19,5:9), jednak nie będzie on zachodzić na boczne krawędzie (za to pozwoli ograniczyć ramki dookoła). Ekran zaoferuje też funkcję odświeżania obrazu z częstotliwością 90 Hz, obsługę HDR i 24-bitową głębię koloru.

W lewym górnym rogu wyświetlacza znajdzie się zaś otwór na aparat do selfie i rozmów wideo. Przód pokryje szkło Corning Gorilla Glass 6. generacji. Warto też od razu dodać, że czytnik linii papilarnych nie zostanie zintegrowany z ekranem, tylko znajdzie się na panelu tylnym smartfona.

smartfon Google Pixel 5 smartphone
Google Pixel 5 (źródło: WinFuture)

Sercem Google Pixel 5 zostanie procesor Qualcomm Snapdragon 765G 2,4 GHz ze zintegrowanym modemem 5G. Nie będzie to więc high-end, a co najwyżej średniak klasy premium. Do kompletu mają być 8 GB LPDDR4 RAM i 128 GB pamięci wbudowanej, a także chip Titan M, odpowiedzialny za bezpieczeństwo.

Jako że Pixele zawsze słynęły z wysokiej jakości zdjęć, wiele osób zapewne ciekawi, jakie aparaty zaoferuje Google Pixel 5. Na przodzie znajdzie się jeden o rozdzielczości 8 Mpix z przysłoną f/2.0 i FF, natomiast na tyle duet 12,2 Mpix z f/1.7, Dual PDAF, EIS i OIS + 16 Mpix z obiektywem ultraszerokokątnym o kącie widzenia 107° i f/2.2. Jak widać, Google postanowiło zrezygnować z teleobiektywu. Aparat główny ma nagrywać wideo maksymalnie w 4K przy 60 klatkach na sekundę.

smartfon Google Pixel 5 smartphone
Google Pixel 5 (źródło: WinFuture)

Na pokładzie smartfona mają się znaleźć również czujniki widma i migotania, dwa głośniki stereo, moduł NFC i Dual SIM (nano SIM + eSIM). Całość pracować będzie pod kontrolą Androida 11 i czerpać prąd z akumulatora o pojemności 4080 mAh z obsługą szybkiego ładowania przewodowego 18 W przez USB-C, ładowania indukcyjnego i zwrotnego (bezprzewodowego).

Google Pixel 5 ma mieć grubość 8 mm i ważyć zaledwie 151 gramów. Jego obudowa będzie pyło- i wodoszczelna (IP68). Na rynku pojawią się dwie wersje kolorystyczne: czarna i zielona.

Cena Google Pixel 5 ma zaczynać się w Niemczech 629 euro (równowartość ~2840 złotych).

Specyfikacja Google Pixel 4a 5G

Smartfon pod wieloma względami będzie podobny do Google Pixel 5. Różnice ograniczą się do wyświetlacza, ilości pamięci RAM i pojemności baterii. Ponadto smartfon ma mieć wykonaną z tworzywa sztucznego obudowę (bez IP68) i 3,5 mm złącze słuchawkowe (w Google Pixel 5 go zabraknie).

Jak podaje serwis WinFuture, Google Pixel 4 5G zaoferuje 6,2-calowy ekran OLED ze szkłem Corning Gorilla Glass 3. generacji i standardową częstotliwością odświeżania 60 Hz. Nie zabraknie natomiast obsługi technologii HDR.

Na pokładzie Google Pixel 4 5G znajdzie się też 6 GB LPDDR4 RAM (vs 8 GB), dwa mikrofony (vs trzy) i akumulator o pojemności 3800 mAh z obsługą jedynie szybkiego ładowania przewodowego 18 W (przez port USB-C). Smartfon ma mieć wymiary 153,9x74x8,2 mm (vs 144,7×70,4×8 mm) i ważyć 168 gramów.

Jeśli natomiast chodzi o pozostałą specyfikację, ma ona być identyczna, jak w modelu Pixel 5. Cena Google Pixel 4a 5G ma wynosić w Europie 499 euro (zapowiedziało to oficjalnie jakiś czas temu samo Google).