vivo X Fold 2 (źródło: vivo)

vivo zacznie dzielić składane smartfony na „lepsze” i „gorsze”

Składane smartfony wchodzą w kolejną fazę rozwoju. Po pierwszych eksperymentach Samsunga w 2019 roku i popularyzacji technologii w 2023 roku, 2024 rok przyniesie kolejną zmianę – vivo chce bowiem po raz pierwszy w historii oferować „lepszego” i „gorszego” składaka.

„Profesjonalne” smartfony vivo

Póki co w wyścigu na „króla składanych smartfonów” tylko przybywa zawodników. Jedną z firm, która bierze udział w konkurencji, jest vivo wraz z modelami z serii X Fold. W 2024 roku zadebiutuje 3. generacja urządzeń z dużym ekranem schowanym wewnątrz konstrukcji z pionowym zawiasem pośrodku.

vivo x fold 2 smartfon składany
vivo X Fold 2. Szkoda, że producent wycofał się w tym roku z polskiego rynku (źródło: vivo)

Digital Chat Station, jeden z informatorów, którego znamy z wpisów publikowanych w serwisie Weibo, udostępnił krótki post, który zdradza część parametrów dotyczących nowego smartfona vivo. Co ciekawe, specyfikacja dotyczy modelu X Fold 3 Pro, co sugeruje, że w przyszłości pojawi się również X Fold 3 – sprzęt o innych, bardziej „budżetowych” parametrach.

Wpis otwiera informacja o chipsecie. Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że vivo stawia na najmocniejszy układ w stawce, czyli Snapdragon 8 Gen 3. Podobnie jak w modelu X Fold 2, z tyłu miałyby pojawić się trzy aparaty, w tym jeden z sensorem 50 Mpix oraz OIS, a także teleobiektyw peryskopowy.

składany smartfon vivo X Flip foldable smartphone
Oprócz smartfonów składanych jak książka, vivo ma też w ofercie model z poziomym zawiasem – X Flip (źródło: vivo)

Wewnętrzny, składany ekran ma z kolei oferować rozdzielczość 2K oraz maksymalną częstotliwość odświeżania o wartości 120 Hz. Pojawi się też ultradźwiękowy czytnik linii papilarnych – zostanie zamontowany zarówno w wewnętrznym, jak i zewnętrznym wyświetlaczu. Tajemnicą pozostaje pojemność akumulatora – DCS wspomina tylko o prędkościach ładowania 100 i 50 W, czyli kolejno technologii przewodowej i bezprzewodowej.

Kiedy zobaczymy nowe składane smartfony vivo?

Podobno vivo udało się też odchudzić nieco konstrukcję względem X Fold 2 i X Fold 3 Pro, zamiast 279 gramów, może pokazać na wadze mniej niż 250 gramów. Więcej szczegółów czeka na nas w pierwszych miesiącach 2024 roku – wtedy to bowiem ma zadebiutować nowy składany smartfon vivo, wraz z tabletem Pad 3.

Póki co nie wiadomo, w których elementach specyfikacji vivo X Fold 3 Pro będzie przeważał nad podstawowym modelem. Może to być inny komplet aparatów, skromniejsze parametry ekranu wewnętrznego lub inny układ mobilny. Pozostaje czekać na oficjalne strzępki informacji od vivo albo liczyć na kolejne zakulisowe wieści od informatorów.