Nokia C110
Źródło: Nokia

Ten smartfon Nokii będzie łatwy w naprawie. Jak za starych, dobrych czasów

Kupując smartfon, nie zawsze możemy liczyć na to, że utrzymanie go we wzorowej kondycji będzie bułką z masłem. Nokia przygotowuje się do premiery modelu G42 5G, który nie będzie drogi, ale jednocześnie ma być łatwy w naprawie.

Budżetowa Nokia na horyzoncie

Choć Nokia G42 5G nie miała jeszcze swojej oficjalnej premiery, wiemy o niej niemal wszystko. Winowajcą takiego stanu rzeczy jest duński serwis zajmujący się sprzedażą elektroniki. Link nie prowadzi już do specyfikacji, ale na szczęście w internecie nic nie ginie. Choć pojedyncze strzępki informacji pojawiały się już wcześniej, teraz niemal cała specyfikacja smartfona nie stanowi już tajemnicy.

nokia g42 5g smartfon
Źródło: Nokiamob.net

Nokia G42 5G ma być budżetowcem pełną gębą. Ekran LCD o przekątnej 6,56 cala będzie pracował z rozdzielczością HD+ (720 na 1612 pikseli) i częstotliwością odświeżania 90 Hz. Całość ochroni zaokrąglone na krawędziach szkło Gorilla Glass 3. generacji. Smartfon otrzyma delikatnie usprawniony układ mobilny Snapdragon 480+, co oznacza również, że na pokładzie urządzenia pojawi się łączność 5G oraz Bluetooth 5.1. Z innych bajerów wiadomo, że przycisk zasilania zaoferuje też czytnik linii papilarnych.

Chipsetowi w zapewnianiu płynnej pracy pomagać będzie od 4 do 6 GB RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Nieznaną wcześniej częścią specyfikacji były natomiast aparaty. Teraz wiemy, że na tyle znajdą się trzy moduły: główny o rozdzielczości 50 Mpix i wspomagany AI oraz dwa sensory po 2 Mpix każdy. Do selfie posłuży zaś przednia kamerka o rozdzielczości 8 Mpix.

Akumulator to typowa jednostka o pojemności 5000 mAh, która jest w stanie ładować się z maksymalną mocą 20 W. Nokia G42 5G wystartuje pod opieką Androida 13 i będzie dostępna w kolorze szarym i fioletowym. Ważniejsza od barw znajdujących się na obudowie jest jednak możliwość łatwego zajrzenia do środka.

Napraw to sam

Nokia G42 5G powstała bowiem w oparciu o design QuickFix, podobnie jak jego poprzedniczka, Nokia G22. Oznacza to, że z pomocą kilku narzędzi i części zamiennych będzie możliwa samodzielna wymiana np. wyłamanego gniazda, zużytego akumulatora czy potłuczonego ekranu (analogicznie jak w Fairphone).

Na duńskiej stronie pojawiła się również cena urządzenia. Wiemy zatem, że smartfon będzie kosztować 1999 koron duńskich, co przekłada się na ~268 euro i ~1190 złotych. Kiedy jednak klienci będą mogli wydać tę kwotę na naprawialną Nokię – nie wiadomo. Oficjalna data premiery nadal pozostaje tajemnicą.