(fot. pexels.com)

Apple pracuje nad etui z akumulatorem i bezprzewodowym ładowaniem iPhone’a

Nowa wersja Smart Battery Case nie tylko naładuje się bezprzewodowo, ale również odda zgromadzoną energię bez korzystania ze złącza Lightning.

Reklama

Smart Battery Case gotowe na iPhone’a bez złączy

Wybierając oryginalnego etui Apple z wbudowanym akumulatorem, niezależnie od posiadanego modelu iPhone’a, musimy wciąż korzystać z Lightning, aby uzupełnić energię w smartfonie. Złącze umieszczone jest wewnątrz Smart Battery Case. Oczywiście akcesorium obsługuje bezprzewodowe ładowanie w standardzie Qi, ale dotyczy to wyłącznie ładowania samego etui.

Obecnie korzystanie z Lightning nie jest problemem, ale jeśli wierzyć nieoficjalnym informacjom, w 2021 roku firma Tima Cooka zamierza postawić wyłącznie na bezprzewodowe dostarczanie energii w iPhone’ach. Będzie wiązało się to ze zmianą ładowarek, ale także z przebudowaniem wielu akcesoriów.

Niewykluczone, że po premierze iPhone’ów 13, oferta Apple zostanie wzbogacona o nową generację Smart Battery Case. Zmodernizowane etui nie będzie już wyposażone w Lightning. Zamiast tego wykorzysta dwie cewki do dwukierunkowego ładowania bezprzewodowego.

Dwie cewki i różne tryby ładowania

Informacje o Smart Battery Case z funkcją dwukierunkowego ładowania oparte są na podstawie patentu złożonego przez Apple. Dowiadujemy się z niego, że w etui wbudowane będą dwie cewki, po przeciwnych stronach akumulatora. Pierwsza cewka wykorzystywana jest do ładowania etui, a druga służy do bezprzewodowego ładowania iPhone’a.

Etui Smart Battery Case.
Smart Battery Case z funkcją dwukierunkowego ładowania (fot. USPTO)

Etui miałoby działać w dwóch podstawowych trybach – „otwarty obwód” i „zamknięty obwód”. W pierwszy przypadku, Smart Battery Case ładowałoby iPhone’a, ale również mogłoby odbierać energię z innego urządzenia. Natomiast w drugim trybie, po położeniu iPhone’a w etui na bezprzewodowej ładowarce, energia mogłaby być przekazywana z pominięciem akumulatora wbudowanego w akcesorium, czyli bezpośrednio do smartfona.

Należy zaznaczyć, że mamy do czynienia tylko z patentem, który niekoniecznie musi być zrealizowany. Z drugiej strony, ewentualne plany wypuszczenia iPhone’a bez Lightning powinny wiązać się z wprowadzeniem do oferty dostosowanych dodatków, w tym również odpowiednich etui. W związku z tym, rozpoczęcie produkcji nowej wersji etui można uznać za jak najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Zmiany w podejściu do ładowania iPhone’a jeszcze w tym roku

Zanim Apple całkowicie porzuci złącze Lightning, to może wprowadzić inne, raczej niezbyt pożądane zmiany. Według Ming-Chi Kuo i autora kanału EverythingApplePro na YouTube, Tim Cook zamierza pozbyć się ładowarek z zestawu. W ramach pocieszenia, klienci otrzymają… lepiej wykonany kabel.