składany iPhone flip
(fot. FRONT PAGE TECH, YouTube)

Składany iPhone „Flip” może przypominać smartfon Samsunga

Jednego możemy być pewni – w Cupertino powstaje już składany iPhone. Obecnie, wciąż nieoficjalne, informacje wskazują, że Apple rozważa dwie koncepcje – pierwsza przypomina podejście Microsoftu, druga kojarzy się z Samsungiem Galaxy Z Flip.

Składany iPhone z pewnością wkrótce powstanie

Jeszcze kilka lat temu, składane smartfony wyposażone w elastyczny, duży wyświetlacz, wydawały wręcz urządzeniami wyciągniętymi z filmu przedstawiającego niedaleką przyszłość. Natomiast dziś, smartfon w takiej formie kupimy już w sklepie – np. Galaxy Z Fold 2, Galaxy Z Flip czy Motorola razr.

Tak, wybrani producenci oferują już urządzenia, które faktycznie robią spore wrażenie przy pierwszym kontakcie. Ostatnio ciągle spóźnione Apple także tutaj pozostało w tyle – w portfolio firmy Tima Cooka nie znajdziemy żadnego produktu, który mógłby konkurować z wyżej wymienionymi modelami smartfonów.

Składany iPhone – koncept
(fot. FRONT PAGE TECH, YouTube)

Oczywiście w ciągu najbliższych lat powinno się to zmienić. Raczej mało prawdopodobne, że Apple odpuści sobie ten segment. Tym bardziej, że składany iPhone mógłby przyciągnąć naprawdę spore grono klientów, nawet jeśli jego cena byłaby zauważalnie wyższa niż topowej wersji iPhone’a 12 Pro Max.

Jak już wspomniałem we wstępie – składany iPhone z pewnością już powstaje, a raczej – jest testowany w Cupertino. Potwierdzają to liczne przecieki, których w ostatnim czasie przybywa, co może sugerować rozpoczęcie bardziej intensywnych prac.

iPhone „Flip”, czyli Galaxy Z Flip z iOS

Wcześniej już pojawiły się informacje, że Apple rozważa projekt zbliżony do Microsoft Surface Duo, czyli składanego urządzenia posiadającego dwa oddzielne ekrany. Owszem, to ciekawa koncepcja, ale nie tak efektowna jak smartfony wyposażone w tylko jeden, elastyczny wyświetlacz.

Składany iPhone – koncept
(fot. FRONT PAGE TECH, YouTube)

Według Jona Prossera, mającego już doświadczenie w ujawnianiu przyszłych planów Apple, wspomniana przed chwilą koncepcja niekoniecznie musi być zrealizowana. Drugi z testowanych prototypów ma bowiem być zbliżony do Samsunga Galaxy Z Flip, a więc smartfona z jednym głównym ekranem.

Podobno „pierwsze egzemplarze” są już sprawdzane m.in. w fabryce Foxconna w Shenzhen. Nie mamy jednak jeszcze do czynienia z całym smartfonem, a wyłącznie z testami mechanizmu odpowiadającego za składanie wyświetlacza OLED. Warto dodać, że dostawcą ekranu jest Samsung.

W związku z tym, że sprawdzane są różne koncepcje, to nie należy oczekiwać, że składany iPhone pojawi się w dokładnie takiej formie. Nie można też wykluczać wcześniejszego scenariusza, czyli dwóch oddzielnych ekranów.

Niestety, wciąż nie poznaliśmy jeszcze wielu szczegółów. Ponadto, ewentualna data wprowadzenia nowego iPhone’a na rynek nie jest raczej zbyt bliska. Według obecnych spekulacji, najwcześniejsza data to 2022 rok.