Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Jeśli składany Surface Duo trafi do Polski, to będzie to o wiele za późno

Czas nie jest zbyt łaskawy dla sprzętów elektronicznych. Ich producenci, jeśli chcą zgarnąć nieco więcej pieniędzy za „podatek od nowości”, muszą upewnić się, że w momencie premiery danego urządzenia w kolejnych regionach świata, jest ono nadal w miarę świeże. Microsoft raczej nie może liczyć na taki odbiór w Polsce, jeśli chodzi o Surface Duo.

Surface Duo bez szans na premierę w Polsce w 2020 roku

Składany smartfon Microsoftu z pewnością zwraca na siebie uwagę. Rzecz przypominająca inteligentny notatnik o dwóch wyświetlaczach, to naprawdę interesujący gadżet. Człowieka aż ręce świerzbią, żeby go przetestować, ale na to pewnie jeszcze w Polsce poczekamy.

Microsoft Surafce Duo

Windows Latest powołuje się na wewnętrzne źródła Microsoftu, z których wynika, że choć Surface Duo otrzymał już certyfikaty umożliwiające sprzedaż urządzenia na terenie Japonii, Wielkiej Brytanii czy Kanady, to wciąż wstrzymuje się z decyzją o premierze smartfona poza Stanami Zjednoczonymi. Rozmowy z poszczególnymi operatorami w Wielkiej Brytanii podobno już ruszyły, ale globalna sprzedaż ma rozpocząć się dopiero w 2021 roku.

To niedobrze.

Czas działa na niekorzyść Surface Duo

Surface Duo to pierwszy smartfon Microsoftu, którego zadaniem miałaby być konkurencja dla poszerzającego się grona urządzeń z elastycznym ekranem. Sam w taki nie został wyposażony, bo konstrukcja obejmuje dwa 5,6-calowe wyświetlacze, ale po rozłożeniu można zyskać złudzenie działania na ekranie 8,1 cala (choć przedzielonego wyraźną ramką i zawiasem).

Sam zawias też wydaje się być bardzo dobry, bo oferuje składanie i rozkładanie ekranów oraz ustawianie ich w dowolnej pozycji. Ponadto po rozłożeniu urządzenie ma tylko 4,8 mm grubości, a po złożeniu – 9,6 mm. Jest zatem naprawdę cienki, jak na sprzęt z dwoma wyświetlaczami.

smartfon Microsoft Surface Duo smartphone
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Problem w tym, że im dłużej Microsoft zwleka z premierą Surface Duo w kolejnych krajach, tym bardziej „starzeje się” jego specyfikacja. Sprzęt pracuje przecież na procesorze Snapdragon 855, którego we flagowcach nie wykorzystuje już praktycznie żaden producent smartfonów (skłaniając się bardziej ku Snapdragonowi 865)

Ponadto Surface Duo wyposażono w pojedynczy aparat z matrycą 11 Mpix, i to bez optycznej stabilizacji obrazu, co na tle współczesnych konstrukcji jest aż śmieszne.

Szkoda, że Microsoft działa na swoją niekorzyść, opóźniając sprzedaż Surface Duo na rynkach poza USA. Jeśli nadal będzie się z tym tak guzdrał, to moze lepiej by było, gdyby… nie trafił na nie w ogóle.