Samsung Galaxy Fold 2 (fot. Samsung)

Apple zamawia próbki składanych wyświetlaczy od Samsunga. To oznacza tylko jedno

Zespół Tima Cooka podobno rozpoczął prace nad składanym iPhonem. Wyświetlacze do protypowych modeli ma dostarczyć Samsung.

Reklama

Firma z Cupertino chce sprawdzić koreańskie ekrany

Owszem, Apple i Samsung rywalizują na rynku smartfonów i w wielu innych kategoriach urządzeń, ale mimo tego, obie firmy ściśle ze sobą współpracują. Dokładniej rzecz ujmując, to Apple zamawia u Koreańczyków produkcję różnych części do swojego sprzętu, np. wyświetlacze do smartfonów.

Nic więc dziwnego, że Samsung typowany jest jako jeden z głównych kandydatów do produkcji składanych ekranów do przyszłych iPhone’ów. Jak informuje serwis MacRumors, powołując się na przecieki pochodzące od znanego Ice Universe, firma Tima Cooka planuje zamówić próbki składanych ekranów, który posłużą do prac nad nowym modelem smartfona.

Samsung Galaxy Fold (fot. Katarzyna Pura, Tabletowo.pl)

Tak, Apple planuje przetestować składane iPhone’y. Podobno zamówienie dotyczy dość sporej liczby ekranów, które zostaną udostępnione na okres roku. Przeciek sugeruje, że pierwsze sztuki testowych wyświetlaczy już wkrótce dotrą do inżynierów Apple.

Warto dodać, że Samsung, mający doświadczenie w składanych smartfonach (np. Galaxy Z Fold 2), miał już złożyć propozycję innym producentom dotyczącą udostępnienia własnej technologii. Wśród firm, które otrzymały ofertę na składane ekrany, znalazło się Apple.

„iPhone Fold” to wysoce prawdopodobny scenariusz

Konkurenci firmy Tima Cooka pokazali, a nawet już sprzedają, składane smartfony. Trzeba przyznać, że większość z tych urządzeń robi duże wrażenie. Natomiast nawet tegoroczne iPhone’y, mimo iż mają wprowadzić szereg usprawnień i wyczekiwane odświeżenie wzornictwa, to nadal będą podane w klasycznej formie.

Co raczej oczywiste, próba złożenia iPhone’a 12 skończy się jego poważnymi uszkodzeniami. Podobnie będzie z iPadami. Apple nie ma bowiem żadnego urządzenia, które byłoby wyposażone w ekrany i pozostałe elementy pozwalające na bezproblemowe składanie i rozkładanie.

Składany iPhone.
Składany iPhone – nieoficjalny koncept (fot. MacRumors)

Co więcej, nic nie wskazuje, aby takie iUrządzenie miało zadebiutować w najbliższym czasie. Nie oznacza to jednak, że w Cupertino nie są prowadzone żadne prace rozwojowe. Byłbym naprawdę zdziwiony, gdyby po prezentacji konkurencyjnych składanych smartfonów, w Apple nie zapadła decyzja o próbie stworzenia podobnego sprzętu.

Składany iPhone mógłby być naprawdę ciekawym sprzętem. W końcu, po rozłożeniu, mógłby on zapewniać doświadczenie zbliżone do korzystania z iPada i prawdopodobnie także oferować zestaw bardziej profesjonalnego oprogramowania dostępnego wyłącznie na iPadOS.