Wreszcie się doczekamy? Nowe informacje o Siri w Polsce

Siri po polsku znajduje się na liście najbardziej pożądanych przez polskich użytkowników iPhone’ów funkcji. Niewykluczone, że Apple w końcu wysłucha tych próśb i wprowadzi swoją asystentkę głosową nad Wisłą.

Reklama

Znajomość angielskiego nie rozwiązuje problemu

Oczywiście możemy korzystać z Siri w Polsce, jeśli znamy jeden z obsługiwanych przez asystentkę Apple języków. W związku z tym wielokrotnie spotkałem się z opiniami, że nie powinniśmy aż tak bardzo narzekać na brak wsparcia dla języka polskiego. Warto jednak mieć na uwadze, że takie podejście jest niewłaściwe.

Spróbujcie bowiem poprosić asystentkę głosową Apple o wykonanie telefonu do kontaktu zapisanego w naszym języku albo o poprowadzenie do celu w nawigacji. Często okazuje się to trudne lub wręcz niemożliwe. Jeszcze gorzej jest w przypadku odczytywania i dyktowania wiadomości po polsku, a to jedyny sposób w CarPlay.

Oznacza to, że Siri z ustawionym językiem angielskim czy niemieckim jest tylko namiastką pełnoprawnej asystentki. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób w Polsce wyczekuje dodania obsługi języka ojczystego.

Światełko w tunelu

Od kilku lat możemy spotkać się z rewelacjami na temat oficjalnego wprowadzenia Siri w Polsce. Takie informacje pojawiały się już w 2015 czy 2020 roku, ale wciąż nie doczekaliśmy się obsługi naszego języka. Niewykluczone jednak, że niebawem się to zmieni.

Siri
Obecnie język polski nie znajduje się na liście obsługiwanych przez Siri (fot. Tabletowo.pl)

W serwisie LinkedIn pojawiło się ogłoszenie, za pośrednictwem którego Apple poszukuje osób do prac nad polską wersją Siri. Zadaniem pracownika będzie odsłuchiwanie i transkrypcja plików audio, a także ocenianie reakcji asystentki głosowej. Co więcej, baza danych ma być tworzona m.in. z wykorzystaniem osób, które zdecydują się na przystąpienie do specjalnego programu.

Trudno na podstawie tych informacji wskazać, kiedy dokładnie należy spodziewać się ewentualnego wdrożenia wsparcia dla języka polskiego w Siri. Jednego możemy być jednak pewni – w Cupertino wyraźniej zainteresowali się krajem nad Wisłą. Warto tutaj zwrócić uwagę, że iUrządzenia cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, a Apple w ciągu ostatnich lat otwiera się na nasz rynek – np. Apple Pay czy Apple TV+.

Pozostaje trzymać kciuki, że Siri po polsku będzie jedną z nowości ogłoszonych podczas tegorocznej konferencji WWDC i trafi do użytkowników już wraz z iOS 16.