Eksperymentalna instalacja 5G T-Mobile w Krakowie. Użyto sprzętu Nokii, a nie Huawei

T-Mobile testuje możliwości sieci 5G i nie waha się chwalić nowymi osiągnięciami. Jednym z nich jest uruchomienie nowej sieci eksperymentalnej w krakowskiej siedzibie innowacyjności hub:raum. 

W Krakowie wystartowała pierwsza wewnętrzna instalacja 5G od T-Mobile. W siedzibie inkubatora innowacyjności umieszczono dwa mikronadajniki, zbudowane przy współpracy z NokiąRdzeń sieci bazuje na rozwiązaniach Cisco Ericsson. Sygnał będzie dostępny wyłącznie wewnątrz budynku, a hasła do sieci mają zostać udostępnione wyłącznie partnerom biznesowym T-Mobile oraz firmom działającym w centrum innowacyjności hub:raum. 

Sieć ma pomóc rozwijać technologie Edge Computing, polegające na wykorzystywaniu jej możliwości przesyłu danych do przetwarzania ich na skraju sieci. Otwiera to firmom korzystającym z tych zasobów dostęp do gigantycznej mocy obliczeniowej z minimalnymi opóźnieniami. To z kolei umożliwi opracowywanie urządzeń, które mogłyby wykorzystać potencjał sieci 5G.

Prezes zarządu T-Mobile Polska, Andreas Maierhofer, powiedział:

„Jedną z największych korzyści wynikających z wczesnego dostępu do infrastruktury 5G jest możliwość wypracowania na jej bazie innowacji oraz praktycznych rozwiązań, które będą mogły zostać udostępnione rynkowi w momencie startu sieci komercyjnych, tym samym dając współpracującym z nami partnerom znaczącą przewagę nad konkurencją.”

Inkubator nowych technologii hub:raum w Krakowie

Wdrożenie 5G w Polsce już w przyszłym roku

Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, pochwalił testy prowadzone przez T-Mobile oraz Nokię i podzielił się ciekawym spostrzeżeniem:

„Przyszły rok będzie przełomowy. Czeka nas aukcja i komercyjne wdrożenie sieci piątej generacji. To duże wyzwanie zarówno dla operatorów jak i dostarczycieli sprzętu.”

Sieci 5G są intensywnie testowane przez wszystkich operatorów infrastrukturalnych w naszym kraju. O montażu swoich nadajników i uruchomieniu testów o ograniczonym zasięgu informowali już rzecznicy prasowi T-Mobile, Play czy Orange. Co ciekawe, dostawcami sprzętu potrzebnego do włączenia tymczasowych nadajników jest zwykle Ericsson, Nokia i Cisco. Choć operatorzy nie chcą w żaden sposób dyskryminować Huawei, przynajmniej do tego czasu nie poinformowali, żeby któraś z tych instalacji bazowała na rozwiązaniach od chińskiego giganta telekomunikacyjnego.

Niedawno w Niemczech operatorzy otwarcie przekazali, że Huawei weźmie udział w rozbudowie sieci 5G, niezależnie od tego, jak często Stany Zjednoczone będzie ostrzegać przed potencjalnymi zagrożeniami bezpieczeństwa ze strony chińskiej firmy.

Niemcy nie widzą problemu w tym, by zaufać budowanym przez Huawei sieciom 5G

źródło: informacja prasowa, T-Mobile