Nokia logo

Nokia: kłopoty Huawei otworzyły dla nas dodatkowe możliwości w temacie 5G

W tym artykule, mówiąc „Nokia”, mamy na myśli przedsiębiorstwo zajmujące się rozbudową infrastruktury telekomunikacyjnej, a nie HMD Global, które produkuje smartfony pod szyldem znanej fińskiej firmy. Nokia konkuruje na rynku 5G z Huawei, więc nie dziwnym jest, że zyskuje na trudnościach Chińczyków w podejmowaniu współpracy z operatorami w różnych krajach.

W wielu miejscach podaje się Huawei jako największego dostawcę rozwiązań i urządzeń dla sektora telekomunikacyjnego. Sprzęt tej firmy jest jednym z podstawowych, jaki używają operatorzy i sieci, oraz jaki biorą pod uwagę podczas rozbudowy istniejących struktur. Na patenty i technologie tej firmy zdecydował się Play, uruchamiając niedawno testy 5G w Toruniu.

Reklama

Pozycja Huawei na tym rynku może ulec znacznemu osłabieniu, gdyż polityka USA wobec Chin i pochodzących stamtąd firm oferujących sprzęt telekomunikacyjny jest nieprzejednana. Stany Zjednoczone na pewno nie będą współpracować z Huawei podczas rozbudowy swoich sieci o rozwiązania umożliwiające implementację 5G. Niektóre kraje zdecydowały się pójść za przykładem zachodniego mocarstwa i zamiast propozycji Huawei, wybrały konkurencję w postaci Nokii.

Tommi Uitto, dyrektor ds. sieci mobilnych w Nokii, pochwalił się CNN, że od czasu ogłoszenia ograniczeń współpracy amerykańskich firm z Huawei, Nokia podpisała 43 nowe umowy dotyczące rozwoju sieci w kierunku 5G na całym świecie. W tym samym czasie Chińczykom udało się zgromadzić tylko 50 podpisów na kontraktach związanych z tym samym celem. Jednym z kluczowych klientów Nokii, i Ericssona, którzy oferują rozwiązania telekomunikacyjne konkurencyjne dla Huawei, jest japoński SoftBank. Do tej pory, przy rozbudowie sieci 4G, korzystał on z usług chińskiej firmy, ale tym razem zwrócił się ku technologiom opracowanym przez Finów i Szwedów.

Choć Uitto przyznał, że trudności Huawei są dla Nokii opłacalne, to wskazał też, że długofalowe skutki tych ograniczeń są trudne do przewidzenia i w ogólnym rozrachunku mogą negatywnie odbić się na całym, globalnym rynku IT.

Bez Huawei budowa sieci 5G opóźni się w Europie o dwa lata

źródło: wirtualnemedia.pl