antena maszt stacja bazowa nadajnik Play logo
fot. Pixabay, Wikipedia

Play uruchomił (prawdziwe) 5G w Toruniu

Do tej pory poligon doświadczalny stanowił dla Play Poznań, bowiem to właśnie w tym mieście (a dokładniej w jego centrum) wyłączono już całkowicie roaming krajowy – to pierwsze takie miejsce na mapie naszego kraju, gdzie operator obsługuje swoich klientów wyłącznie za pomocą własnej infrastruktury. Teraz Fioletowy poinformował o uruchomieniu pierwszej w Polsce stacji bazowej 5G.

Sieć 5G – po co, dlaczego potrzebna?

Chociaż nie brakuje osób przeciwnych komercyjnemu wdrożeniu sieci piątej generacji, to należy mieć na uwadze fakt, iż z miesiąca na miesiąc użytkownicy transferują coraz więcej danych, a do tego do internetu podłączane są kolejne urządzenia. Nieuchronnie zbliżamy się więc do momentu, w którym sieć 4G zwyczajnie się „zapcha” i nie będzie w stanie obsłużyć ogromnego ruchu generowanego przez użytkowników.

Sieć 5G oferuje znacznie większą pojemność, a do tego zauważalnie mniejsze opóźnienia – to ostatnie przyda się m.in. w wymagających grach (nawet w chmurze) oraz podczas oglądania materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości. I chociaż na razie technologia ta jest dopiero wdrażana, to za kilka lat powinna stać się standardem, jak teraz łączność 4G.

Play uruchomił pierwszą stację bazową 5G w Polsce

Operator poinformował, że rozpoczął pilotaż sieci 5G (nie mylić z „5G Ready„)w Toruniu od klastra 5 sektorów, przy wykorzystaniu routera Huawei 5G C-band CPE V1.0, wykorzystującego 100 MHz, w paśmie częstotliwości 3,5-3,6 GHz. Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda stacja bazowa w niego uzbrojona.

Stacja bazowa Play z nadajnikami 5G (fot. Blog Play)

Na razie z udostępnionej łączności w standardzie 5G nie mogą jednak skorzystać wszyscy chętni – nawet jeśli kupią Huawei Mate 20 X 5G. Play bowiem zaprosi do testów „najbardziej wymagających użytkowników”, aby poznać ich doświadczenie w zastosowaniu tej technologii w rzeczywistym środowisku, w różnych dziedzinach: od nauki, przez e-sport, po styl życia. Firma deklaruje, że będzie informować o wynikach prowadzonych testów.

Nie pozostaje więc nic, jak tylko czekać na kolejne informacje. Przy okazji warto przypomnieć jednak, że już w grudniu 2018 roku T-Mobile udostępnił wszystkim zainteresowanym możliwość przetestowania sieci 5G w praktyce (akcja zakończyła się wraz z końcem ubiegłego roku), natomiast w marcu 2019 roku Orange przeprowadził testy 5G w Zakopanem.

Od komercyjnego udostępnienia sieci piątej generacji dzieli nas jednak jeszcze mnóstwo czasu.

Źródło: Blog Play