iPhone 13 (fot. EverythingApplePro)

Samsung już produkuje superpłynne ekrany do nowych iPhone’ów

Tegoroczna seria iPhone 13 nie będzie miała powodu do wstydu w kwestii wyświetlaczy. W końcu konkurencja z Androidem zostanie dogoniona, a użytkownicy doświadczą zalet odświeżania 120 Hz.

Reklama

Na ekrany 120 Hz musieliśmy długo czekać

Jeszcze przed premierą „Dwunastek” mówiło się, że zespół Tima Cooka wprowadzi technologię 120 Hz ProMotion, znaną już z iPadów Pro, do swoich smartfonów. Ekrany oferujące wyższe odświeżanie mieliśmy zobaczyć w modelach Pro. Niestety, finalnie okazało się, że klientom Apple wciąż musi wystarczyć przeciętne 60 Hz.

Według nieoficjalnych informacji, aczkolwiek pochodzących od wysoce wiarygodnego źródła, firma z Cupertino faktycznie testowała wyświetlacze 120 Hz w iPhone’ach 12. Nie zostały one jednak wprowadzone ze względu na zbyt duże zapotrzebowanie na energię. Akumulatory były już bardziej obciążone przez moduł 5G, a dodanie do tego ekranów 120 Hz mogłoby odczuwalnie skrócić czas pracy na jednym ładowaniu, który nawet bez tego nie zachwyca.

iPhone 13 – koncept
Tak może wyglądać przód smartfonów z serii iPhone 13 (fot. EverythingApplePro)

Zrezygnowanie z lepszych wyświetlaczy w zeszłym roku nie oznacza jednak, że Apple w ogóle nie jest zainteresowane wyższym odświeżaniem w smartfonach. Jeśli potwierdzą się najnowsze doniesienia, to wyczekiwane rozwiązanie zobaczymy jesienią tego roku, podczas prezentacji serii iPhone 13.

Samsung dostarczy ekrany 120 Hz do smartfonów z rodziny iPhone 13 Pro

Jak wynika z nowego raportu, południowokoreańska firma rozpoczęła już produkcję ekranów do serii smartfonów iPhone 13. Warto tutaj zaznaczyć, że mamy do czynienia z wyświetlaczami OLED z technologią LTPO i obsługą odświeżania 120 Hz.

Wspomniane przed chwilą ekrany będą jednak przeznaczone wyłącznie dla topowych smartfonów – iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max. Natomiast podstawowe modele z linii iPhone 13 będą wykorzystywać głównie ekrany LTPS OLED wykonane przez LG. Ponadto Apple ma korzystać również z usług chińskiej firmy BOE, o czym mogliśmy przeczytać już wcześniej.

Należy dodać, że Samsung w tym roku ponownie zarobi ogromne pieniądze na współpracy z Apple. W związku z tym, że w sprzedaży nadal będą starsze modele, do których Koreańczycy również dostarczają wyświetlacze, to łącznie dostawy mają wynieść aż 120 mln paneli OLED. LG Display ma dostarczyć 50 mln ekranów, a BOE przypadnie najmniejsza część tego tortu – „zaledwie” 9 mln wyświetlaczy.

Rozpoczęcie już teraz produkcji części do smartfonów z serii iPhone 13 sugeruje, że tegoroczna premiera nie będzie opóźniona. Z wcześniejszych doniesień dowiedzieliśmy się, że Apple zmniejszy rozmiar notcha, wprowadzi „mroczną” wersję kolorystyczną – matowa czerń, a także odczuwalnie ulepszy aparaty. Nie zabraknie również wielu innych zmian.