(fot. Tabletowo.pl)

iPhone 12 – 5G czy ekrany 120 Hz? Apple już podjęło decyzję

To już niemal pewne. iPhone 12 nie będzie oferował wyczekiwanej technologii 120 Hz ProMotion. Apple chciało ją zastosować, ale po drodze pojawiły się poważne problemy.

Ekrany bez odświeżania 120 Hz

Pierwsze nieoficjalne informacje dotyczące tegorocznych iPhone’ów wskazywały, że Apple planuje wprowadzić wyświetlacze z technologią 120 Hz ProMotion.

iPhone 12 – porównanie rozmiarów.
iPhone 12 – 5,4 cala vs 6,1 cala vs 6,7 cala (fot. Marques Brownlee, YouTube)

Wysoce prawdopodobne, że firma Tima Cooka faktycznie pracowała nad ekranami 120 Hz i nawet sprawdziła pierwsze prototypy. Niestety, finalnie Apple musiało zrezygnować z tej funkcji, co oznacza, że najpewniej w tym roku nie zobaczymy większych zmian w kwestii wyświetlaczy w iPhone’ach z linii Pro.

Owszem, tylko w Pro, bowiem to właśnie iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max miały być wyposażone w 120 Hz ProMotion. Natomiast w przypadku tańszych wariantów „Dwunastek” jak najbardziej można mówić o sporej zmianie – rezygnacja z LCD i przejście na wyświetlacze OLED.

Skąd decyzja o rezygnacji? Według Jona Prossera, znanego z ujawniania planów Apple, firma stanęła przed wyborem – zapewnić obsługę sieci 5G czy ekrany 120 Hz. Wynikało to z problemów ze wzrostem zużycia energii. Wyższa częstotliwość odświeżania wyświetlacza negatywnie wpływa na czas pracy, a jeśli do tego dojdzie wsparcie dla 5G, spadki są jeszcze większe.

Makiety stworzone na podstawie przecieków (fot. MacRumors)

Jeśli iPhone’y 12 zaoferowałyby obie wspomniane funkcje, to prawdopodobnie czas pracy byłby zauważalnie krótszy niż w „Jedenastkach”. Apple, po przeanalizowaniu potrzeb klientów, finalnie wybrało 5G. Czy słusznie? O tym przekonany się już niebawem, gdy poznamy wyniki sprzedaży nowych smartfonów.

Jon Prosser dodaje, że zespół Tima Cooka nie zrezygnował całkowicie z planów wprowadzenia wyświetlaczy 120 Hz w iPhone’ach. Technologia ma zostać dopracowana i zadebiutuje w przyszłym roku, wraz z kolejną generacją smartfonów z Cupertino. Podobną prognozę podał ostatnio analityk Ross Young.

iPhone 12 już jutro!

We wtorek, 13 października 2020 roku, o godzinie 19:00, rozpocznie się konferencja Apple. Z pewnością jej głównym punktem będzie iPhone 12, a dokładniej cztery różne modele – 12 Mini, 12, 12 Pro i 12 Pro Max. Nie należy nastawiać się na rewolucję, ale zmian z pewnością nie zabraknie, o czym możecie przeczytać w naszym podsumowaniu najważniejszych przecieków.