Samsung Galaxy S9 (fot. Samsung)

Samsung ma patent na zupełnie nowe rozwiązanie do swoich średniaków, dzięki któremu upodobnią się do flagowców

Smartfony Samsunga chyba nigdy nie zmieniały się tak bardzo w tak szybkim tempie, jak ma to miejsce obecnie. W ostatnim czasie zadebiutowały bowiem Galaxy A7, Galaxy A9 i Galaxy A8s, chociaż prawdopodobnie mało kto spodziewałby się, że Koreańczycy wypuszczą na rynek takie urządzenia. W 2019 roku producent zaskoczy nas jednak jeszcze nieraz. A naprawdę ma czym – świadczy o tym m.in. uzyskany niedawno przez niego patent.

Samsung złożył wniosek na to rozwiązanie w listopadzie 2017 roku i uzyskał na nie patent od USPTO (Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych) dokładnie 20 grudnia 2018 roku, czyli tydzień temu. Koreańczycy opracowali sposób, pozwalający wytworzyć zakrzywiony wyświetlacz LCD (Curved Liquid Crystal Display). Było to możliwe dzięki umieszczeniu panelu pomiędzy dwoma substratami (patent nie precyzuje jakimi dokładnie). Standardowo bowiem używa się szkła jako „bazy”, które nie jest szczególnie elastyczne i uniemożliwia zakrzywianie.

Reklama

To niewątpliwie ogromny przełom w produkcji wyświetlaczy, gdyż do tej pory Samsung musiał korzystać z Super AMOLED-owych paneli. Opracowane przez niego rozwiązanie pozwoli mu stosować obustronnie zakrzywione ekrany również w smartfonach ze średniej półki, gdyż – jak można przypuszczać – będą one dużo tańsze, a jednocześnie tak samo efektowne. Niektórych zapewne niezbyt ucieszy ta wizja, lecz wiele osób niewątpliwie wręcz przeciwnie.

Nie bez powodu urządzenia z serii Galaxy S8, Galaxy S9, Galaxy Note 8 i Galaxy Note 9 nie mają płaskich wyświetlaczy – obustronnie zakrzywione ekrany stały się znakiem rozpoznawczym Samsunga. I nadal nim są, pomimo że po podobne panele sięgnęli ostatnio także Huawei (Mate 20 Pro) i Sony (Xperia XZ3), a w przeszłości m.in. Vivo (Xplay 6, Xplay 5). Można więc oczekiwać, że producent będzie chciał wyposażać w nie również tańsze smartfony z niższej półki cenowej.

Z drugiej strony ostatnio Samsung dał do zrozumienia, że stawia na wycięcia w wyświetlaczach w różnych kształtach, więc czy aby na pewno zakrzywione ekrany LCD trafią do jego smartfonów, a nie – na przykład – do telewizorów? Okaże się, kiedy Koreańczycy wcielą posiadany patent w życie, ale mimo wszystko inteligentne telefony wydają się najbardziej oczywistym produktem do zastosowania tego typu paneli.

Źródło: USPTO przez 91mobiles