Samsung logo

Samsung musi coś zabrać, żeby Galaxy Z Fold 3 mógł zaoferować rysik S Pen

Składane smartfony stają się coraz ważniejszą częścią oferty Samsunga. Producent zamierza dodać wsparcie dla obsługi rysikiem S Pen w modelu Galaxy Z Fold 3, jednak musi najpierw coś zabrać, aby znaleźć miejsce na stylus.

Reklama

Samsung może i nie stworzył segmentu składanych smartfonów, ale mocno przyczynia się do jego rozwoju. W 2020 roku na rynek trafiło 2,8 mln tych urządzeń, z czego aż 73% (tj. ~2,05 mln) miało na obudowie logo południowokoreańskiej marki. Firma nie zamierza zwalniać tempa – wręcz przeciwnie, jeszcze je przyspieszy, bo w 2021 roku wprowadzi do sprzedaży aż cztery składane smartfony, w tym Galaxy Z Fold 3, który ma obsługiwać rysik S Pen.

Samsung musi coś zabrać, żeby Galaxy Z Fold 3 mógł zaoferować rysik S Pen

Już od dłuższego czasu mówi się, że Samsung doda wsparcie dla obsługi rysikiem S Pen do smartfonów z innych serii, w tym Galaxy Z Fold, ponieważ linia Galaxy Note zostanie wkrótce wygaszona. Jednym z pierwszych, zaraz za Galaxy S21 Ultra, będzie Galaxy Z Fold 3.

Samsung nie może jednak tak po prostu dodać nowej funkcji do składanego smartfona – wymaga to zastosowania szeregu nowych rozwiązań oraz kilku kompromisów. Jak bowiem donosi Ross Young, producent musi zmniejszyć wyświetlacze w Galaxy Z Fold 3, aby zmieścić w obudowie rysik S Pen.

Na szczęście nie będą to znaczące cięcia – ekran zewnętrzny w smartfonie ma mieć przekątną 6,21 cala, a wewnętrzny 7,55 cala. Dla porównania, w Galaxy Z Fold 2 wyświetlacze mają – odpowiednio – 6,23 cala i 7,59 cala. To wbrew pozorom bardzo dobra wiadomość, ponieważ nie tak dawno mówiło się, że na zewnątrz Galaxy Z Fold 3 znajdzie się ekran o przekątnej zaledwie 4 cali!

Samsung Galaxy Z Fold 3 będzie miał niewiele mniejsze ekrany niż Samsung Galaxy Z Fold 2
Samsung Galaxy Z Fold 3 będzie miał niewiele mniejsze ekrany niż Samsung Galaxy Z Fold 2 (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Co ciekawe, mimo że nowy, high-endowy składany smartfon Samsunga zaoferuje wsparcie dla obsługi rysikiem S Pen, co wymaga ogromnych nakładów pracy i pokrycia kosztów R&D nad tym aspektem, podobno nie będzie droższy od swojego poprzednika – według nieoficjalnych doniesień, ma kosztować ~2000 dolarów.

Jednocześnie pojawiają się też informacje na temat Galaxy Z Fold FE, który również może obsługiwać rysik S Pen, lecz w jego przypadku Samsung prawdopodobnie zdecyduje się na więcej cięć, aby zaoferować ten model w niższej cenie (to właśnie on może mieć 4-calowy ekran zewnętrzny). Co ciekawe, urządzenie rzekomo zadebiutuje już w pierwszym kwartale.