Samsung Galaxy S8 / fot: własne

Niemal 5-letni Samsung dostał niespodziewaną aktualizację

Samsung stosunkowo niedawno zmienił politykę dotyczącą aktualizacji swoich urządzeń. Wcześniej smartfony koreańskiego producenta mogły liczyć na dość krótki okres aktualizacji systemu Android, jak i poprawek bezpieczeństwa. Niemalże 5-letni flagowiec, czyli Samsung Galaxy S8, dostaje jednak kolejne uaktualnienie w tym roku, mimo że w teorii nie powinien.

Reklama

Samsung Galaxy S8 z kolejną aktualizacją poprawek bezpieczeństwa

W sierpniu ubiegłego roku Samsung podjął bardzo ważną decyzję dotyczącą aktualizacji swoich urządzeń. Obiecał on bowiem, że smartfony (nie tylko flagowe, ale także te ze średniej półki cenowej) będą otrzymywały aktualizacje systemu Android przez trzy lata i uaktualnienia poprawek bezpieczeństwa przez nawet cztery lata. Dotyczy jednak to tylko modeli wydanych w 2019 roku (seria Galaxy S10, Galaxy Note 10) i oczywiście nowszych.

smartfon Samsung Galaxy S8 smartphone Tabletowo.pl
Samsung Galaxy S8 (fot. Krzysztof Swoboda / Tabletowo.pl)

Samsung Galaxy S8 jest smartfonem, który zadebiutował w drugim kwartale 2017 roku, a więc nie należy do najnowszych. Naturalnie w decyzji z 2020 roku nie został on uwzględniony, zatem przynajmniej w teorii nie powinien otrzymywać już żadnych aktualizacji.

Jak się jednak okazuje, urządzenie, które ma niemalże 5 lat na karku, dostało kolejne, niespodziewane uaktualnienie poprawek bezpieczeństwa (z listopada 2021 roku). Aktualizacja usuwa też dziesiątki luk związanych z prywatnością i bezpieczeństwem. Poprzednią, podobną niespodziankę Samsung zrobił posiadaczom tego modelu w lipcu 2021 roku. W tym miejscu warto przypomnieć, że w maju 2021 roku pojawiły się informacje, które wskazywały, że seria Galaxy S8 może nie dostawać już żadnych aktualizacji.

Warto przypomnieć, że urządzenie zadebiutowało z Androidem 7.0 Nougat, a obecnie działa na Androidzie 9.0 Pie. Smartfon bazował na procesorze Exynos 8895 (w amerykańskiej wersji na Snapdragonie 835), a więc mówimy o dość leciwej specyfikacji. Gdy procesor mógłby jeszcze „udźwignąć” nowsze wersje Androida, to na pewno bateria o pojemności 3000 mAh po kilku latach użytkowania mogłaby dawać się we znaki.

Aktualizacja bezpieczeństwa dla Samsung Galaxy S8 na pewno jest wspaniałą wiadomością dla posiadaczy tego smartfona – koreański producent nadal nie chce całkowicie porzucić swojego ex-flagowca. Nie mamy pojęcia, dlaczego urządzenie wciąż jest uaktualniane, niemniej jednak to dobra informacja.

Z drugiej strony, takie zachowanie nie skłania posiadaczy wieloletniego flagowca do przesiadki na nowszy model, ale najwyraźniej zadowolenie użytkowników jest dla producenta ważniejsze. I przy okazji stanowi dobrą reklamę, bo jest to sygnał, że firma nie zapomina o wiernych klientach i można na niej polegać.