Samsung publikuje informacje na temat swojego nowego procesora – nadchodzi Exynos 8895

Co kryje w sobie nowy chipset Samsunga? Exynos 8895 ma być 27% bardziej wydajny i zmniejszyć zużycie energii nawet o 40% w porównaniu do swojego poprzednika. Świetne osiągi mają być efektem zastosowania 10nm procesu technologicznego FinFET. W fabrykach Samsunga już go produkują. Produkt ma być godnym konkurentem dla procesorów innych producentów, takich jak Qualcomm Snapdragon 835, Apple A10 Fusion, Huawei HiSilicon Kirin 960 i MediaTek Helio X30.

Exynos 8895 wyposażony jest w ośmiordzeniowy, 64-bitowy procesor, grafikę GPU Mali-G71 MP20 oraz modem 5CA LTE. Rdzenie jednostki centralnej są ułożone w dwóch klastrach po cztery. Pierwszy kwartet składa się z wysokowydajnych chipów drugiej generacji, zaprojektowanych przez Samsunga. Kolejne cztery to bardziej energooszczędne znane już rdzenie Cortex-A53.

Samsung twierdzi, że jego nowe rdzenie oferują zwiększoną wydajność i lepiej zarządzają energią. Exynos 8895 ma niejednorodną architekturę systemu (HSA) dzięki zastosowaniu Samsung Coherent Interconnect (SCI), co oznacza mniej więcej tyle, że wszystkie rdzenie procesora, niezależnie od tego w którym klastrze się znajdują, mogą być aktywne w tym samym czasie i dzielić między sobą obciążenie, w zależności od sytuacji. Chip ma być też lepiej zoptymalizowany pod kątem wykorzystania przez sztuczną inteligencję i zadania deep learning.

Układ wyposażony jest w koprocesor graficzny Mali-G71 MP20, zaprojektowany przez ARM oraz kodek Multi-Format (MFC), dzięki czemu może oferować lepszą wydajność w grafice 3D, 4K, UHD VR oraz zapewnić mniejsze opóźnienia. Nowa grafika obsługuje ekrany 4K i „uciągnie” nagrywanie w 4K w 120 kl./s. Samsung twierdzi, że grafika jest w stanie zapewnić realistyczne i wciągające doświadczenia w wirtualnej rzeczywistości w rozdzielczości 4K.

Exynos 8895 jest kompatybilny z pamięciami LPDDR4x, jak tez rozwiązaniami eMMC 5.1, UFS 2.1 i SD 3.0. Obsłuży też aparaty o maksymalnej rozdzielczości 28 Mpix (z przodu bądź z tyłu), jak też podwójne konfiguracje kamer o maksymalnych rozdzielczościach 28 Mpix + 16 Mpix.

Nowy procesor uważany jest za pierwszy w swoim rodzaju, jeśli chodzi o wszechstronność modemu Gigabit LTE, który obsługuje technologię 5CA i duże prędkości pobierania sięgające 1 Gb/s (Cat. 16). Oczywiście nie brakuje też wsparcia  dla Cat. 13 (150 Mbit/s.). Chipset integruje systemy nawigacji GPS, GLONASS i BeiDou.

Znalazło się również miejsce na specjalny, wydzielony sektor przetwarzający dane biometryczne do celów uwierzytelniania i płatności mobilnych, takie jak odczyt tęczówki oka czy linii papilarnych. W konstrukcję procesora wbudowano też jednostkę przetwarzania „widzenia” – Vision Processing Unit (VPU), której zadaniem jest rozpoznawanie i analizowanie elementów lub ruchu, w celu lepszego namierzania obiektów na wideo.

Co ciekawe, Exynosa 8895 zaliczono do serii 9., zatem najwyraźniej zmiana nazwy nie była konieczna i Samsung nie robi z tego jakiejś szczególnej sensacji. Skupia się raczej na przekazaniu kolejnych detali technicznych. Może to jednocześnie oznaczać, że pracuje już nad następcą tego chipsetu – Exynosem 9810. A omawiany procesor trafi najpewniej do nowego flagowca firmy – Galaxy S8.

 

źródło: Samsung dzięki Sammobile, AndroidPolice