Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S24 może zapewnić prawdziwe szybkie ładowanie

Modły fanów Samsunga, narzekających na szybkość ładowania, zostały wysłuchane. Zakulisowe informacje mówią, że flagowy model otrzyma możliwość ładowania mocą większą niż obecnie.

Skromne ładowanie Samsunga

W swoich flagowych smartfonach z 2023 roku Samsung zastosował szybkie ładowanie o mocy 45 W. Na jego nieszczęście wielu rywali w ostatnich latach zdążyło bardzo szybko przegonić Koreańczyków w kwestii osiągów w tej kategorii. Dziś niemalże standardem jest ~60 W szybkiego ładowania, a na początku tego roku Xiaomi pokazało, że możliwe jest zbliżenie się do 300 W.

realme GT Neo 5 grafika
realme GT Neo 5 zawstydza flagowego Samsunga swoim ładowaniem o mocy 250 W (Źródło: realme)

W wielu recenzjach Samsungów z serii Galaxy S23, w tym tych na Tabletowo, recenzenci i recenzentki zauważali, że konkurencja na tym polu prezentuje się o niebo lepiej. Sygnał nadchodzący z każdej strony był zatem jasny: inżynierowe pracujący dla Koreańczyków muszą coś zrobić w tej kwestii. I wygląda na to, że zrobili.

65 W i ogniwa w stosie

Za przedpremierowe informacje dotyczące akumulatorowych planów Samsunga odpowiedzialny jest użytkownik Twittera o pseudonimie RGcloudS. Według jego wpisu Koreańczycy są w trakcie prototypowania technologii „akumulatorów w stosie” (stacked batteries) dla smartfonów. Zamiast zmieniać skład chemiczny baterii, producent chce upakować ogniwa w obudowie w sposób, który umożliwia uzyskanie większej pojemności na takiej samej powierzchni. Podobne rozwiązania stosuje się już w pojazdach elektrycznych (m.in. Audi Q8 e-tron).

Przydałoby się w tym Galaxy S23 Ultra tak z dwa razy tyle watów szybkiego ładowania… (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Źródło zakulisowych informacji podaje, że technologia trafi najprawdopodobniej wyłącznie do mocniejszych modeli w postaci Galaxy S24+ i Galaxy S24 Ultra, choć możliwy jest również scenariusz, że tylko ten ostatni skorzysta z nowatorskiego rozwiązania Samsunga. Nowy, najmocniejszy flagowiec Koreańczyków miałby przy tym oferować tę samą pojemność co Galaxy S23 Ultra, czyli 5000 mAh (bateria z pewnością zajmowałaby mniej miejsca niż w poprzedniku) i wspierać ładowanie o mocy 65 W.

W tym samym wpisie RGcloudS twierdzi również, że największy rywal Samsunga z systemem iOS, czyli Apple, ma w zbliżającej się generacji oferować „akumulatory w stosie” już w bazowym modelu iPhone’a 15. Czy tak faktycznie będzie i jak zakończy się to „akumulatorowe starcie” pomiędzy Koreą Południową a Stanami Zjednoczonymi, przekonamy się dopiero za kilka miesięcy.