sieć 5G logo
5G (źródło: Samsung)

Galaxy S20+ 5G i Galaxy S20 Ultra 5G obsłużą tylko „prawdziwe 5G” w Polsce (aktualizacja)

Galaxy S20+ 5GGalaxy S20 Ultra 5G są pierwszymi, dostępnymi w Polsce smartfonami Samsunga z modemem 5G. Wydawać by się mogło, że ich właściciele będą mogli jako jedni z pierwszych korzystać z sieci 5G w kraju nad Wisłą – w końcu Play już ją uruchomił, a Plus zrobi to w ciągu najbliższych tygodni. Cóż, okazuje się, że – podobnie jak inni – muszą poczekać na to jeszcze przynajmniej kilka miesięcy.

Reklama

Sieć 5G w Polsce

Z siecią 5G w naszym kraju jest o tyle ciekawa historia, że niektórzy operatorzy postanowili wyjść przed szereg i udostępnić ją już w pierwszym kwartale 2020 roku, ponieważ pozwala im na to wykorzystywana przez nich technologia. Na taki krok zdecydowali się Play i Plus – pierwszy uruchomił 5G na częstotliwości 2100 MHz, natomiast drugi w paśmie 2600 MHz. Do tej pory używano ich do świadczenia usług w standardzie 4G, ale po pewnych modyfikacjach można na nich „odpalić” 5G.

Według Orange, nie jest to jednak „prawdziwe 5G”, ponieważ dla niego zarezerwowane są częstotliwości z zakresu 3,4 GHz – 3,8 GHz, a ich aukcja rozpocznie i (planowo) zakończy się w pierwszej połowie 2020 roku. Operatorzy będą więc mogli uruchomić 5G na tych pasmach dopiero w drugiej połowie bieżącego roku.

Galaxy S20+ 5G i Galaxy S20 Ultra 5G obsłużą tylko „prawdziwe 5G” w Polsce

Mimo że sieć 5G zaczyna działać w naszym kraju, to wciąż nie ma w sprzedaży urządzeń, które ją obsłużą. Jak bowiem informuje rzecznik Orange, Galaxy S20+ 5G i Galaxy S20 Ultra 5G nie zapewniają wsparcia dla tego standardu w częstotliwościach 2100 MHz i 2600 MHz – oznacza to więc, że klienci Play oraz Plus i jednocześnie właściciele ww. smartfonów nie będą mogli korzystać z 5G, dopóki ta dwójka operatorów nie uruchomi sieci piątej generacji w pasmach z zakresu 3,4 GHz – 3,8 GHz.

Jeśli ktoś więc rozważał zakup Galaxy S20+ 5G lub Galaxy S20 Ultra 5G i myślał, że dzięki nim będzie miał dostęp do sieci 5G jako jeden z pierwszych w Polsce, to niestety tak się nie stanie – musi poczekać na uruchomienie „prawdziwego 5G” w drugiej połowie 2020 roku.

Aktualizacja

Rzecznik Samsung Polska poinformował, że Galaxy S20+ 5G i Galaxy S20 Ultra będą obsługiwały częstotliwości 2100 MHz i 2600 MHz, mimo że rzecznik Orange dowiedział się u źródła czegoś innego. Musiała więc zajść pomyłka.

Polecamy również:

Orange od razu uruchomi „prawdziwe 5G”, a nie jego namiastkę, jak Play i Plus

Źródło: @RzecznikOrange, GSMOnline, Huawei, qwe.wiki