iPad Air 2020 tablet
iPad Air 2020 (fot: Apple)

Nowy iPad Air wypada naprawdę dobrze w testach wydajności

Pierwsze urządzenie z procesorem Apple A14, czyli iPad Air, pojawiło się w bazie Geekbench. Poznaliśmy wydajność nowego tabletu, a także dowiedzieliśmy się, ile gigabajtów RAM znalazło się na jego pokładzie.

iPad Air 4. generacji – wydajność i RAM

Najnowszy iPad Air, oprócz dużych zmian we wzornictwie względem poprzednika, to także spory krok do przodu w kwestii zastosowanego procesora. Mamy bowiem do czynienia z pierwszym urządzeniem z Cupertino, którego sercem jest Apple A14. Warto zaznaczyć, że układ ten znajdzie się również w iPhone’ach 12, a także w zmodyfikowanym wydaniu trafi na pokład pierwszych Maków ARM.

Co więcej, Apple A14 to pierwszy procesor wykonany w technologii 5 nm, który trafi do smartfonów i pretendent do tytułu najmocniejszego układu. Nie dowiedzieliśmy się jeszcze, jakie wyniki wykręci w iPhone’ach, ale wiemy już, co potrafi w nowym iPadzie. W przypadku smartfonów wydajność powinna być na podobnym poziomie.

tablet iPad Air 2020 Apple A14 Geekbench
(fot. Geekbench)

Serwis MacRumors, powołując się na dane zamieszczone w bazie Geekbench, informuje o kilku nowych szczegółach. Dowiedzieliśmy się, że iPad Air 4 gen. w benchmarku Geekbench osiągnął następujące wyniki:

  • 1583 punktów dla operacji na jednym rdzeniu,
  • 4198 punktów dla zadań wykorzystujących wiele rdzeni.

Dla porównania, poprzednia generacja tabletu Air, wyposażona w układ Apple A12, osiągała odpowiednio 1112 i 2832 punktów. Natomiast procesor Apple A13 w przypadku iPhone’a 11 zapewnił wyniki 1329 i 3396 punktów. Różnice widać przede wszystkich w operacjach wielordzeniowych, chociaż w przypadku jednego rdzenia skok wydajności również nie jest mały.

Z udostępnionych wyników można jeszcze odczytać, że iPad Air 4 gen. ma na pokładzie 4 GB RAM, czyli o 1 GB więcej niż poprzednik, ale jednocześnie też o 2 GB mniej względem modeli Pro 2020.

Nie tylko Apple A14

Najpewniej główną zmianą dla wielu osób, bardziej znaczącą niż Apple A14, jest nowe wzornictwo. iPad Air w końcu pozbył się szerokich ramek i przycisku home, dzięki czemu przypomina modele Pro. Mimo tego, nie dostał on technologii rozpoznawania twarzy Face ID – Apple zastosowało czytnik linii papilarnych Touch ID, który jest zintegrowany z przyciskiem zasilania. Wśród zmian należy jeszcze wymienić nowe wersje kolorystyczne czy wsparcie dla klawiatury Magic Keyboard.

iPad Air 2020 tablet
iPad Air 2020 (źródło: Apple)