(fot. pexels.com)

Rusza walka na podcasty? Apple może płacić za ekskluzywne treści

Obecnie widoczna jest zacięta walka pomiędzy firmami, które zajmują się usługami streamingu wideo lub muzyki. Niebawem na zbliżone pojedynki mogą zdecydować się firmy dostarczające podcastów. Jedną z pierwszych, która zacznie mocniej walczyć o klienta, może być Apple.

W jaki sposób zapewnić atrakcyjniejszą ofertę na rynku usług streamingu? Do pewnego stopnia można walczyć cenami. Jednak nawet bardzo niska cena nie pomoże, gdy oferowa biblioteka materiałów jest nudna i uboga. W związku z tym, firmy stawiają na znane produkcje, a dodatkowo, aby wyróżnić się na tle konkurencji, wydają pieniądze na autorskie i ekskluzywne treści.

Reklama

Nowy raport dostarczony przez Bloomberga wskazuje, że Apple planuje sfinansować oryginalne podcasty, które byłyby dostępne na wyłączność w ramach usług firmy z Cupertino. W założeniach ma to pozwolić na zapewnienie atrakcyjniejszej oferty od Spotify czy Stitcher. Apple może widzieć w Spotify silnego przeciwnika po tym, jak Szwedzi zainwestowali duże pieniądze w rozwój działu podcastów.

Według nieoficjalnych informacji, kierownictwo Apple miało skontaktować się z firmami i twórcami podcastów, aby omówić ewentualnie kupienie wyłączonych praw do wybranych materiałów. Niewykluczone, że będą to już znane i popularne treści, a także zupełnie nowe podcasty.

Nowa aplikacja Podcasty w macOS Catalina. (fot. Apple)

Nie wiemy jeszcze, czy firmie Tima Cooka faktycznie udało się osiągnąć postępy we wspomnianych rozmowach. Tym bardziej nie znamy szczegółów dotyczących kwot i podcastów, które miałyby pojawić się w ramach usługi Apple Podcasts.

Warto zauważyć, że nie będą to pierwsze działania Apple w celu zwiększenia atrakcyjności swojej usługi. Firma przeprowadziła już odświeżenie aplikacji do podcastów. Nowa wersja trafi niebawem do wielu użytkowników komputerów Mac wraz z oficjalną premierą macOS Catalina.

Wprowadzenie ekskluzywnych podcastów może być dla Apple kolejnym krokiem w zwiększeniu udziału usług. To właśnie usługi mają być dla Apple jednym z głównych filarów przychodów i to one mają w najbliższym czasie wyraźnie rosnąć w raportach finansowych. Firma aktualne oferuje chociażby iCloud czy Apple Music, a niebawem także Apple TV+ i Apple Arcade.

Polecamy także:

TOP 10 najpopularniejszych polskich podcastów w Spotify

źródło: Bloomberg