TOP 10 najpopularniejszych polskich podcastów w Spotify

W sklepie Google Play pełna nazwa Spotify to ” Spotify — muzyka i podcasty”. Nic dziwnego, że serwis rozszerzył obsługę poza strumieniowanie samej muzyki – podcasty robią się coraz popularniejsze, również w Polsce.

Według badań firmy Voxnest, Spotify jest wiodącą platformą podcastów w Polsce, a społeczność ich słuchaczy rośnie o 300% w skali rok do roku. Oznacza to, że Polska jest w pierwszej dziesiątce najszybciej rozwijających się rynków dla tego formatu na świecie. Wzrosty sięgają 40% w skali miesiąc do miesiąca. Wraz ze wzrostem liczby słuchaczy, rośnie także katalog dostępnych tytułów i pojawiają się nowi twórcy.

Coraz więcej krajowych wydawców i redakcji rozszerza swoje portfolio o podcasty. Wśród nich znajdziemy Onet, Puls Biznesu, Niebezpiecznik czy Newonce. W stronę podcastów zwrócili się także twórcy znani z YouTube’a, na przykład Radek Kotarski czy Kasia Czajka i Paweł Opydo.

Kim są słuchacze podcastów w Polsce?

Ponad 50% słuchaczy podcastów w Polsce ma mniej niż 30 lat. Statystyki Spotify podają, że zdecydowana większość użytkowników aplikacji, woli zapoznawać się z podcastami za pomocą smartfona – jest tak w aż 90% przypadków. Najwięcej streamów pobieranych jest w ciągu dnia, popołudniami.

Ulubione gatunki podcastów, strumieniowane na smartfony Polaków, to między innymi Sztuka i rozrywka, Edukacja i Komedia. Najczęściej słuchanym tytułem jest seria Kryminatorium, którego prowadzącym jest Marcin z kanału YouTube Niediegetyczne. Na drugim miejscu znajduje się Karol Paciorek ze swoją Imponderabilią, a na trzecim miejscu mamy duet Gargamela i Generatora Frajdy w programie Dwóch Typów Podcast. Pełną dziesiątkę najczęściej słuchanych przez Spotify podcastów, macie poniżej. Dane dotyczą kwietnia 2019 roku.

  1. Kryminatorium
  2. Imponderabilia
  3. Dwóch typów podcast
  4. Polimaty 2
  5. 7 metrów pod ziemią
  6. Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
  7. Ja i moje przyjaciółki idiotki
  8. Speak English now Podcast through Mini Stories
  9. Zabójcze opowieści
  10. WNOP: Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

źródło: Spotify