Tim Cook Apple logo
(fot. Apple)

Apple ogłasza spadek sprzedaży iPhone’ów. Poznaliśmy wyniki finansowe za drugi kwartał

Apple ogłosił wyniki finansowe za drugi kwartał roku fiskalnego 2019. Firmie Tima Cooka udało się wygenerować przychód na poziomie 58 mld dolarów. Imponująca liczba, ale trzeba mieć na uwadze, że sprzedaż iPhone’ów ponownie spadła.

iPhone’y ponownie w dół, ale iPady sprzedały się lepiej

To już drugi kwartał, w którym Apple nie podaje liczby sprzedanych iPhone’ów. Firma udostępnia wyłącznie przychód wygenerowany przez smartfony z logo nadgryzionego jabłka. Ten w drugim kwartale 2019 roku wyniósł 31 mld dolarów, co oznacza dość wyraźny spadek względem poprzedniego roku – 37,5 mld. Warto mieć na uwadze, że średnia cena kupowanego iPhone’a ostatnio wzrosła, więc liczba sprzedanych egzemplarzy jest mniejsza niż może to sugerować sam przychód.

(fot. Apple)

Nieznaczny spadek zaliczyły komputery Mac, które przyniosły przychód na poziomie 5,5 mld dolarów (5,7 mld w Q2 2018). Zauważalnie lepiej poradziły sobie iPady – 4,8 mld dolarów, co oznacza wzrost rok do roku o ponad 0,8 mld dolarów. Jeszcze lepszym wynikiem może pochwalić się dział Wearables, Home and Accessories, który skupia sprzedaż Apple Watcha, słuchawek AirPods i pozostałego sprzętu firmy z Cupertino – 5,1 mld dolarów względem 3,9 mld w drugim drugim kwartale 2018 roku.

Usługi z rekordowym wynikiem

Apple ponownie może pochwalić się rekordowym przychodem z usług. Kategoria, która łączy wyniki m.in. z Apple Music, App Store i iTunes, osiągnęła 11,4 mld dolarów. Dla porównania, w drugim kwartale poprzedniego roku usługi przyniosły 9,19 mld dolarów, a w pierwszym kwartale 2019 roku wygenerowały 10,9 mld dolarów.

Tim Cook wierzy, że usługi będą stanowić coraz ważniejszy filar przychodów firmy. Apple niedawno zaprezentował nowe produkty z tej kategorii – Apple TV+ będący odpowiedzią na Netflixa, Apple Arcade skierowany dla graczy, a także Apple News+. Firma planuje w 2020 roku mieć przychód na poziomie 50 mld z tej działki biznesu.

To nie był rekordowy kwartał

Łącznie przychód Apple wyniósł 58 mld dolarów, co oznacza spadek o 5% rok do roku. W 2018 roku firma mogła bowiem pochwalić się wynikiem ponad 61 mld dolarów. Najmniej ciekawy wynik został zanotowany w Chinach – 10,2 mld względem 13 mld dolarów w zeszłym roku.

Sytuacja Apple na giełdzie. (fot. Google)

Apple podał ponadto prognozy na trzeci kwartał. Firma planuje przychód na poziomie 52,5-54,5 mld dolarów. W trzecim kwartale zeszłego roku przychód wyniósł 53,2 mld dolarów.

źródło: Apple