Royole FlexPai (źródło: Royole)

Następca pierwszego składanego smartfona na świecie ujawnia wszystko na swój temat kilka dni przed premierą

Ku naszemu zaskoczeniu, to nie Samsung ani Huawei zaprezentował pierwszy na świecie składany smartfon. Zrobiła to raczej mało znana globalnie marka Royole. Już za kilka dni oficjalnie zaanonsuje ona model Royole FlexPai 2, który jeszcze przed oficjalną premierą zdradził swój wygląd i garść informacji na temat swojej specyfikacji.

Reklama

Royole FlexPai to była totalna klapa

Royole ogromnie nas zaskoczyło, gdy ostatniego dnia października 2018 roku zaprezentowało pierwszy na świecie składany smartfon, Royole FlexPai. Producent tym samym wyprzedził o kilka miesięcy Samsunga i Huawei, którzy pokazali swoje pierwsze „składaki” dopiero w lutym następnego roku.

składany smartfon Royole FlexPai foldable smartphone
Royole FlexPai (źródło: Royole)

Trudno jednak zrozumieć, po co Royole tak się spieszyło, bowiem FlexPai bardziej przypominał prototyp niż gotowy do wprowadzenia na rynek składany smartfon. Słuch o nim dość szybko (na szczęście) zaginął, ale producent wcale nie ma zamiaru rezygnować z produkcji tego typu urządzeń – już za kilka dni oficjalnie zaprezentuje Royole FlexPai 2.

Specyfikacja Royole FlexPai 2

Osoby, którym udało się wziąć do ręki Royole FlexPai, miały najwięcej zastrzeżeń do jakości jego wykonania i wgranego na jego pokład oprogramowania. Smartfon nie składał się idealnie na pół – po złożeniu obie połówki dzieliła ogromna przerwa (szczególnie przy zawiasie), a działanie i optymalizacja systemu (Water OS na Androidzie 9.0 Pie) pozostawiały wiele do życzenia.

W bazie chińskiej agencji certyfikującej TENAA opublikowano zdjęcia Royole FlexPai 2, które pokazują smartfon zarówno rozłożony, jak i złożony. Widać, że w tym drugim przypadku obie połówki ściśle przylegają do siebie – zapewne jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowej (trzeciej) generacji ekranu Cicada Wing, który może osiągnąć jeszcze mniejszy promień krzywizny.

W oczy rzuca się też pasek z aparatami – nie wiem, jak Wam, ale mnie mimowolnie nasuwają się skojarzenia z Huawei Mate X(s), bowiem konstrukcyjnie Royole FlexPai 2 jest bardzo podobny do składanego smartfona Huawei.

Co ciekawe, specyfikacja Royole FlexPai 2 została częściowo ujawniona przez samego producenta już pół roku temu, ale TENAA uzupełniła informacje na jej temat o kolejne elementy.

Smartfon wyposażono w elastyczny wyświetlacz AMOLED o przekątnej 7,8 cala i rozdzielczości 1920×1440 pikseli (4:3), procesor Qualcomm Snapdragon 865 2,84 GHz, cztery aparaty (64 Mpix, 16 Mpix, 8 Mpix i 32 Mpix), czytnik linii papilarnych na bocznej krawędzi i akumulator o pojemności 4450 mAh ze wsparciem dla technologii szybkiego ładowania.

Royole FlexPai 2 będzie dostępny w konfiguracjach z 8 GB i 12 GB LPDDR5 RAM oraz 256 GB i 512 GB pamięci wbudowanej typu UFS 3.0 bez możliwości rozszerzenia przy pomocy zewnętrznego nośnika. Całość ma działać pod kontrolą Androida 10 i można oczekiwać, że system będzie zapewniał lepsze doświadczenia, ponieważ w założeniach jest dostosowany także do składanych konstrukcji.

TENAA podaje, że Royole FlexPai 2 ma wymiary 186,2×133,8×6,5 mm i waży 340 gramów. Producent oficjalnie zapowiedział, że zaprezentuje ten smartfon już w przyszłym tygodniu, 22 września 2020 roku.