składany smartfon Huawei Mate Xs
Huawei Mate Xs (źródło: Huawei Mobile)

Huawei zaprezentował kolejną, lepszą odsłonę składanego smartfona – Huawei Mate Xs

Huawei Mate X zadebiutował kilka dni po Samsungu Galaxy Fold, ale zrobił znacznie większe wrażenie na wielu osobach (w tym, przyznaję, na mnie też). Smartfon (niestety) nie trafił do sprzedaży w Europie, ale podobny los nie spotka jego ulepszonej wersji, która debiutuje jako Huawei Mate Xs.

Mimo że Huawei Mate X zadebiutował w lutym 2019 roku, do sprzedaży (w Chinach) trafił dopiero w listopadzie, ponieważ miał kilka niedociągnięć konstrukcyjnych, które producent musiał wyeliminować zanim oddał smartfon do rąk klientów. W tego typu urządzeniach wciąż jest jednak wiele do poprawy i Huawei Mate Xs jest tego przykładem.

Huawei Mate Xs – co nowego?

Smartfon, podobnie jak Huawei Mate X, wyposażono w zawias o nazwie Falcon Wing, zawierający aż 100 części, które współpracują ze sobą, aby umożliwić płynne składanie i rozkładanie urządzenia. Tym razem mechanizm wykonano z ciekłego metalu na bazie cyrkonu, dzięki czemu jest on jeszcze wytrzymalszy i trwalszy.

Huawei Mate Xs wyposażono również w wyświetlacz z innowacyjną, dwuwarstwową strukturą polimerową. Ekran jest produkowany przy użyciu pionierskiej techniki, polegającej na przyklejeniu dwóch warstw poliimidu klasy lotniczej za pomocą optycznie przezroczystego kleju. Nie wpływa to w żaden sposób na jakość wyświetlanego obrazu, ale jednocześnie pozwala zapewnić wysoki poziom trwałości.

składany smartfon Huawei Mate Xs
Huawei Mate Xs (źródło: Huawei Mobile)

Huawei Mate Xs – specyfikacja

Huawei Mate Xs oferuje wyświetlacz o przekątnej 8 cali, który po złożeniu dzieli się na dwa mniejsze: jeden 6,6-calowy i drugi 6,38-calowy. Aby rozłożyć urządzenie, należy wcisnąć fizyczny przycisk na podłużnej belce z aparatami. Producent zastosował w tym smartfonie także „Flying Fish Fin Cooling System”, czyli zaawansowany system rozpraszania ciepła, który wykorzystuje elastyczny grafen z mikroskopijnymi szczelinami, co pozwala mu się zginać, ponieważ znajduje się on na całej powierzchni urządzenia i bez takiego zabiegu popękałby na zagięciu.

składany smartfon Huawei Mate Xs
Huawei Mate Xs (źródło: Huawei Mobile)

Huawei Mate Xs ma na pokładzie także wydajniejszy procesor, HiSilicon Kirin 990 5G (2x ARM Cortex-A76 2,86 GHz + 2x ARM Cortex-A76 2,36 GHz + 4x ARM Cortex-A55 1,95 GHz; 7 nm+ EUV) z układem graficznym ARM Mali-G76 MP16 i trzyrdzeniowym NPU na architekturze Da Vinci. Z SoC zintegrowany jest też modem 5G, który pracuje w trybach NSA i SA oraz obsługuje starsze generacje sieci (4G, 3G, 2G).

Do tego na pokładzie jest Dual SIM (standby), który może pracować w trybie 5G + 4G. W skład specyfikacji wchodzi również poczwórny aparat 40 Mpix (f/1.8) + 16 Mpix (f/2.2) z obiektywem szerokokątnym + 8 Mpix (f/2.4; tzw. teleobiektyw) z OIS + 3D Depth Sensing Camera. Moduł oferuje hybrydę OIS i AI Image Stabilization, nawet 30x zoom hybrydowy i ISO 204800. Za jego pomocą można robić też autoportrety (użytkownik ma wówczas podgląd na kadr na 6,38-calowym ekranie).

składany smartfon Huawei Mate Xs
Huawei Mate Xs – aparat (źródło: Huawei Mobile)

Huawei zadbał także o to, aby Mate Xs był funkcjonalny, a nie tylko wyglądał efektownie. Po rozłożeniu użytkownik może korzystać z dwóch aplikacji obok siebie, które będą współpracować między sobą – na przykład w jednej zaznacza tekst z przeglądarki lub wybiera zdjęcie z galerii i przenosi go/je do drugiej, bo akurat tworzy e-mail. Proste, szybkie i wygodne, a na dodatek zwiększa produktywność.

Oprócz tego można wywołać (dłuższym pociągnięciem od bocznej krawędzi; dłuższym, gdyż krótsze zadziała jak „wstecz”) dock z aplikacjami, aby użytkownik miał szybki dostęp do nich. Co ciekawe, jeśli już dwie są uruchomione w oknach obok siebie, można włączyć trzecią w pływającym okienku, aby – na przykład – szybko odpisać na wiadomość lub skorzystać z kalkulatora.

Huawei Mate Xs pracuje pod kontrolą Androida z interfejsem EMUI 10.0.1 ze wsparciem dla funkcji „Multi-screen Collaboration”, pozwalającej szybko przenosić pliki pomiędzy smartfonem i laptopem Huawei MateBook z Windows 10, a także kontrolować dwa systemy z jednego ekranu (laptopa).

Jako że Huawei Mate Xs w pełni bazuje na Huawei Mobile Services, nie oferuje dostępu do aplikacji i usług Google. Teoretycznie można je sobie dograć w kilka minut, ale samo Google oficjalnie przed tym przestrzega, gdyż to potencjalnie niebezpieczne.

Huawei Mate Xs ma dwa akumulatory o łącznej pojemności 4500 mAh (2x 2250 mAh) ze wsparciem dla technologii szybkiego ładowania 55 W.

Huawei Mate Xs – cena, dostępność

Huawei poinformował, że będzie sprzedawał ten smartfon na całym świecie, nie tylko w Chinach. Smartfon w konfiguracji z 8 GB RAM i 512 GB pamięci wbudowanej ma kosztować w Europie 2499 euro. Dokładniejsze informacje na temat dostępności będą podawane w najbliższych miesiącach.

składany smartfon Huawei Mate Xs
Huawei Mate Xs – cena (źródło: Huawei Mobile)

Źródło: informacja prasowa, Huawei