Rivian rzuci wyzwanie Tesli później niż początkowo zakładano
(fot. Rivian)

Rivian rzuci wyzwanie Tesli później niż początkowo zakładano

Wstępne plany zakładały, że produkcja Riviana R1T ruszy w tym roku. Ze względu na obecną sytuację, elektryczny konkurent Tesli Cybertruck zostanie jednak opóźniony.

Elektryczny pickup o dobrym zasięgu

Po pojazdach miejskich, większych sedanach, a także sportowych samochodach, przyszedł czas na elektryfikację następnego segmentu. Kolejne firmy ogłaszają, że niebawem ich oferta zostanie poszerzona o elektryczne pickupy.

Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym pickupem wyposażonym w silnik elektryczny i większy zestaw akumulatorów jest Tesla Cybertruck. Nie powinno to być żadnym zaskoczeniem – za projektem stoi firma Elona Muska, uważana za wiodącego producenta elektryków, a ponadto Cybertruck wygląda futurystycznie i kontrowersyjnie, znacząco wyróżniając się na tle spalinowych modeli.

Rivian rzuci wyzwanie Tesli później niż początkowo zakładano
(fot. Rivian)

Tesla Cybertruck cieszy się największym zainteresowaniem, ale niekonieczne musi być najlepszym wyborem. Startup Rivian ma ambitne plany konkurowania z Teslą w segmenciu pickupów. Owszem, firma Rivian nie jest tak rozpoznawalna, ale należy zauważyć, że w jej sukces wierzy wielu ważnych graczy na rynku. Na projekt udało się zebrać 2,8 mld dolarów, a wśród inwestorów warto wymienić Amazona i Forda.

Odpowiedzią na Cybertrucka ma być Rivian R1T. Trzeba przyznać, że jak najbardziej może okazać się silnym rywalem. Po pierwsze, ma mniej kontrowersyjny wygląd, co dla wielu osób będzie jedną z głównych zalet. Po drugie, zapewnia zbliżone osiągi – topowy wariant oferuje do 400 mil zasięgu (około 640 km) na w pełni naładowanych akumulatorach, przyspieszenie do 100 km/h w około 3 sekundy oraz imponujące 750 KM. Na pokładzie nie zabraknie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy.

Produkcja Riviana R1T przełożona

Pierwsze egzemplarze elektrycznego pickupa miały zjechać z linii montażowych w tym roku. Niestety, ze względu na panującą pandemię koronawirusa, firma w zeszłym miesiącu była zmuszona do zamknięcia fabryk. Decyzja wpłynęła nie tylko na życie pracowników i plany zatrudnienia kolejnych osób, ale również na premierę Riviana R1T.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Według obecnych założeń, produkcja modelu R1T wystartuje dopiero w 2021 roku. Jeśli po drodze nie pojawią się dodatkowe problemy, to w przyszłym roku pierwsi klienci będą już mogli sprawdzić możliwości tego elektrycznego pickupa – np. czy faktycznie potrafi skręcać w miejscu, podobnie jak czołg.

W 2021 roku ma zadebiutować również Tesla Cybertruck. Zapowiada się więc całkiem interesujący pojedynek. Tym bardziej, że do rywalizacji może dołączyć zupełnie nowy, elektryczny Hummer.

Polecamy również:

BMW X4 M Competition – skomputeryzowany i bardzo szybki SUV (test)

źródło: Engadget