Tesla Cybertruck
Tesla Cybertruck (fot. Tesla)

Tesla Cybertruck – oto elektryczny pickup, który przybył z przyszłości

Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, podczas imprezy w Los Angeles przedstawił pierwszego elektrycznego pickupa firmy. Oto Cybertruck, samochód inny niż wszystkie.

Tesla Cybertruck – przybysz z przyszłości

Nie, nie z przyszłości, którą zobaczymy we współczesnych filmach. Cybertruck wygląda jak samochód wyciągnięty z kina sci-fi lat 80. Myślę, że mógłby świetnie sprawdzić się jako pojazd bojowy w świecie Terminatora. Tym bardziej, że jak mogliśmy dowiedzieć się podczas oficjalnej prezentacji, elektryczny pickup cechuje się wysoką wytrzymałością. Jego karoseria powinna poradzić sobie z mocnym uderzeniem młotem.

Tesla Cybertruck
Tesla Cybertruck (fot. Tesla)

Cybertruck pomieści do sześciu osób dorosłych, ładowność wynosi 1,5 tony, a topowa wersja zapewnia uciąg 6,3 tony. Nie jest to więc samochód mający zwracać uwagę wyłącznie wyglądem. Sprawdzi się również w pracy, także w trudniejszych warunkach.

Świetne osiągi

Nowy samochód Tesli będzie dostępnych w trzech podstawowych wariantach:

  • napęd na tylne koła, jeden silnik elektryczny, zasięg około 400 km, przyspieszenie do setki na poziomie 6,5 sekundy
  • napęd na cztery koła, dwa silniki elektryczne, zasięg około 480 km, przyspieszenie do setki na poziomie 4,5 sekundy
  • napęd na cztery koła, dwa silniki elektryczne, zasięg około 800 km, przyspieszenie do setki na poziomie 2,9 sekundy

Nawet osiągi bazowej wersji robią wrażenie. W końcu mamy do czynienia ze sporym pickupem, który pod względem sprintu do setki może konkurować z usportowionymi samochodami. Z kolei topowy wariant, zapewniający 2,9 sekundy, może mierzyć się z najszybszymi modelami Ferrari czy Porsche.

Tesla Cybertruck
Tesla Cybertruck (fot. Tesla)

Oczywiście na pokładzie nie zabraknie rozwiązań z zakresu autonomiczności i systemów wsparcia kierowcy. Tesla Cybertruck to jak najbardziej skomputeryzowany pojazd, identycznie jak inne modele w ofercie producenta. W środku znajdzie się ogromny, mający aż 17 cali ekran systemu infotainment.

Cena i dostępność

Tesla Cybertruck zjedzie z linii montażowych w 2021 roku. Cena podstawowego wariantu o zasięgu 400 km została ustalona na 39900 dolarów. Za model zapewniający 480 km zapłacimy minimum 49900 dolarów. Z kolei topowy wariant został wyceniony na 69900 dolarów – jego produkcja rozpocznie się w 2022 roku.

Polecamy również:

Elon Musk: Tesla może włączyć jazdę w pełni samodzielną do końca roku

źródło: Tesla, The Verge