Kospet Magic 3
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Recenzja Kospet Magic 3 – tak tani, że sporo można mu wybaczyć

Pośród urządzeń wearable niewątpliwie najczęściej spotykaną kategorią są smartwatche. Urządzenia tego typu to zarówno potężne kombajny, jak i sprzęt najtańszy. Kospet Magic 3 należy do tej ostatniej grupy urządzeń, jednak producent deklaruje, że całkiem sporo potrafi. A jak wygląda to w rzeczywistości?

Zegarka opisanie

Kospet Magic 3 ma prostokątną, zaokrągloną w rogach kopertę, która na pierwszy rzut oka przypomina trochę Apple Watch albo Oppo Watch. Po bliższym przyjrzeniu się zegarkowi podobieństwo przestaje być takie oczywiste – boki koperty są proste, brak koronki i jest tylko jeden przycisk. Dotykowy ekran jest jednak przykryty podobnym, zaokrąglonym szkłem.

Spodnia strona zegarka wykonana jest z plastiku i kryje sensory pulsometru, pulsoksymetru i dwustykowe magnetyczne złącze ładowania. Do zegarka dołączony jest sportowy silikonowy pasek o szerokości 22 mm – mocowany jest na klasyczne zegarkowe bolce, zatem może być wymieniony na dowolny inny o wymaganej szerokości.

Kospet Magic 3 jest przyzwoicie wykonany – widać wprawdzie, że nie jest to produkt premium, ale spasowanie części jest OK, dokładność obróbki także i właściwie nie można do niczego konkretnego się przyczepić. Magic 3 z całą pewnością prezentuje się lepiej niż dobrze znany Amazfit BIP. A co znajdziemy w środku?

Kospet Magic 3
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Parametry

  • procesor: nRF 52840,
  • ekran: 1,71″, 280 x 320 pikseli,
  • pamięć: 128 MB,
  • certyfikaty: IP68,
  • bateria: 220 mAh,
  • czas ładowania: ~2 godziny,
  • połączenie: Bluetooth 5.0,
  • współpraca: Android 6+, iOS 9+,
  • pomiary: puls, SpO2, ciśnienie, krokomierz,
  • tryby sportowe: 20.

Cena w momencie pisania recenzji wynosi około 150 złotych. Kupując go z tego linku, zapłacicie za niego 32 dolary (~118 złotych). Kupon: 9EC58RZD

Kospet Magic 3
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Kospet Magic 3 w praktyce

Do uruchomienia Magica 3 niezbędne jest oprogramowanie Da Fit, które znajdziemy w Google Play lub App Store. Proces parowania przebiega błyskawicznie – później w zasadzie zostaje dodanie kilku informacji do profilu użytkownika w aplikacji, wybranie tarczy zegara (jeśli nie pasuje nam domyślna) i wybranie powiadomień, które mają być wyświetlane na ekranie.

Kospet Magic 3 jest zbudowany w oparciu o autorskie oprogramowanie, którego nie rozszerzymy o żadne dodatkowe aplikacje, jednak zestaw domyślny jest dość bogaty, jak na urządzenie kosztujące mniej niż 200 złotych.

Co zatem potrafi Kospet Magic 3? Wśród dostępnych pomiarów jest krokomierz, pomiar pulsu, wysycenia krwi tlenem oraz wciąż nieczęsto spotykany w zegarkach pomiar ciśnienia tętniczego. Na podstawie zbieranych danych Magic 3 potrafi analizować sen, z rozbiciem na poszczególne fazy. Zegarek potrafi też rejestrować 20 różnego rodzaju typów aktywności sportowej. Tyle teorii.

Kospet Magic 3
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

W rzeczywistości nie jest tak różowo. Zacznę może od krokomierza, który jest niezwykle optymistyczny. Oprogramowanie nie pozwala na wybór, na którym nadgarstku nosimy zegarek i bardzo słabo radzi sobie z odróżnianiem, co jest rzeczywiście krokiem, a co zwykłym ruchem dłonią.

W efekcie pomiar Magica 3 różnił się od noszonego równolegle Apple Watcha 6 czasem o ponad 100%. Trudno w tych warunkach pomiar uznać za użyteczny, choć niewątpliwie może poprawić humor – w końcu bez wysiłku robimy dzienny limit :)

Jeśli chodzi o inne pomiary to nie mam większych uwag do pulsometru (daje mniej więcej spójne wyniki z Apple Watchem), ale już pulsoksymetr także wydaje się mieć skłonność do zawyżania pomiaru. Przy okazji recenzji funkcji zdrowotnych Galaxy Watcha 3 przez pewien czas zestawiałem wyniki również z Magicem 3.

Apple WatchGalaxy Watch 3Pulsoksymetr INTEC A310Kospert Magic 3
97979797
97969798
97989799
95939599
96939699
98979599
SpO2

Tabelka, choć krótka, jest jednoznaczna – Magic 3 nie jest zbyt dokładny. Z drugiej strony wyniki nie odbiegają aż tak bardzo od Inteca, by uznać je za zupełnie nieprzydatne. Jeśli zatem Kospet zacznie pokazywać konsekwentnie budzące wątpliwości, wyniki warto potwierdzić pomiary urządzeniem napalcowym.

Kospet Magic 3
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

To samo w zasadzie należy powiedzieć o ciśnieniomierzu. Tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana. Porównując Kospet Magic 3 z Galaxy Watch 3 należy pamiętać, że Kospet nie ma żadnego procesu kalibracji, poprawiającego skuteczność pomiarów. Znowu zatem tabelka:

Galaxy Watch 3AND UA-651BLEKospet Magic 3
127/81122/78119/79
123/80116/73135/80
121/77119/80122/81
127/82133/86138/82
127/82124/77135/80
126/80113/82126/74
Porównanie pomiarów ciśnienia

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, Kospet Magic 3 wypadł całkiem nieźle, jeśli się weźmie pod uwagę, z jak tanim urządzeniem mamy do czynienia. Rozrzut wyników jest wprawdzie wyraźnie większy niż w Galaxy Watch 3, ale jednocześnie nie tak duży, żeby z góry założyć, że Kospet fantazjuje.

Kilka mocno różniących się od przeciętnej i niepokojących wyników pomiarów smartwatchem powinno nas zatem skłonić do weryfikacji ciśnienia za pomocą certyfikowanego urządzenia i w wypadku potwierdzenia problemu do ewentualnego kontaktu z lekarzem.

Kospet Magic 3
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

W codziennym użytkowaniu – mimo wspomnianych wyżej niedokładności – Kospet Magic 3 daje sobie całkiem nieźle radę. W warunkach domowych wyświetlacz jest czytelny i niezłej jakości – choć przekonanie zegarka by wyświetlił na nim obraz wymaga czasem silnego potrząśnięcia ręką – zwykły ruch nadgarstka nie zawsze zadziała.

Gorzej na zewnątrz – jasność jest zbyt mała nawet na ustawieniach maksymalnych i w słońcu na ekranie niemal nic nie widać. Pod tym względem transrefleksyjny wyświetlacz Amazfita BIP sprawdzał się dużo lepiej. Zegarek dość stabilnie trzyma połączenie ze smartfonem i jest w stanie bez opóźnień prezentować przychodzące powiadomienia (z polskimi znakami, lecz bez emoji).

Analiza snu wygląda dość podobnie do tej z urządzeń Fitbita – jest podział na fazę lekkiego snu, głębokiego snu i fazę REM, czego nie potrafi wiele droższych zegarków. Niestety kwalifikacja co i kiedy jest snem Kospetowi potrafiła sprawiać gigantyczny problem – po tym, jak zegarek uznał, że pewnej niedzieli spałem niemal 18 godzin, wstając przy tym tuż przed 19:00, przestałem w ogóle do analizy snu zaglądać.

Znakomicie wygląda czas pracy na baterii – pod tym względem wydaje się także konkurować ze znanym z żywotności BIP-em. Producent powiada, że Magic 3 wytrzyma 7 dni pracy i 35 dni w stanie gotowości – i chyba nie docenia swojego tworu.

Aktywność

Kospet Magic może rejestrować 20 rodzajów aktywności fizycznej, w tym pływanie, co oznacza, że producent ma dobre zdanie na temat wodoodporności zegarka. Brakło niestety większej różnorodności aktywności – chcąc zarejestrować trening na rowerze stacjonarnym musiałem wybrać jazdę na zwykłym rowerze.

Na zrzutach ekranu powyżej widać ten sam trening (a raczej „trening” – tak naprawdę to wypad po zdjęcia do recenzji realme C21). Zwróćcie uwagę na wykres tętna – wg Magica 3 było ono dość stabilne w czasie, podczas gdy Apple Watch 6 rejestrował spore zmiany w zależności od rzeczywistego tempa poruszania się – i zdecydowanie AW6 ma tu rację.

Różnica w zmierzonym dystansie z kolei wynosi tylko 100 metrów – całkiem nieźle, jeśli się weźmie pod uwagę, że Kospet Magic 3 wylicza go nie na podstawie GPS, tylko krokomierza. Recenzowany smartwatch bowiem nie tylko nie oferuje wbudowanego układu nawigacji (co w końcu wciąż nie jest niczym nietypowym), ale także nie jest w stanie korzystać podczas rejestrowania treningu danych z lokalizacji pobieranej ze smartfona, jak robią to tańsze urządzenia Fitbita.

Kospet Magic 3
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Szkoda, gdyż drastycznie to redukuje przydatność Magica 3 w takich zastosowaniach. Brakuje też możliwości eksportu danych z Da Fit do serwisów typowo sportowych (Strava, Runtastic) – w przypadku współpracy z iPhonem co prawda można ominąć problem przy pomocy synchronizacji z Apple Health (Da Fit na nią pozwala) i dalszego eksportu danych zewnętrznym oprogramowaniem, nie jest to jednak szczególnie intuicyjne.

Kolejną wadą, jaka daje znać o sobie podczas aktywności na powietrzu, jest słaba czytelność wyświetlacza. Jest po prostu zbyt ciemny nawet na najwyższym ustawieniu jasności i w pełnym słońcu na ekranie niemal nic nie widać.

Kospet Magic 3
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Podsumowanie

Kospet Magic 3 jest urządzeniem tanim i jego cena znakomicie łagodzi większość jego wad. Dobre wrażenie budzi jakość wykonania i bogactwo możliwych do wykonania pomiarów, choć ich dokładność jest raczej przeciętna – Magic 3 lubi sobie pofantazjować, że hej.

Kiepsko wypadł ciemny ekran, brak GPS i brak możliwości wykorzystania tego ze smartfona. Ale hej, czego oczekiwać od urządzenia, które kosztuje ok. 150 złotych?

Kupując Kospet Magic 3 z tego linku, zapłacicie za niego 32 dolary (~118 złotych). Kupon: 9EC58RZD

Kospet Magic 3
Recenzja Kospet Magic 3 – tak tani, że sporo można mu wybaczyć
Zalety
CENA!
dobra jakość wykonania
niezły wygląd
pulsometr, ciśnieniomierz i pulsoksymetr
znakomity czas pracy na baterii
dość czytelny zestaw dostępnych tarcz zegarka
Wady
ciemny wyświetlacz
mało dokładne pomiary
brak GPS
brak języka polskiego w urządzeniu i błędy spolszczenia aplikacji
problemy z aktywowaniem wyświetlacza ruchem nadgarstka
brak synchronizacji Da Fit z serwisami sportowymi
6.5
Ocena